آموزشی

ویژگی های گریس پارس لیتیوم EP2

گریس پارس لیتیوم EP2

گریس پارس لیتیوم EP2، یک گریس صنعتی با کیفیت بالا است که برای استفاده در قطعات مختلف ماشین‌آلات، مکانیزم‌ها و تجهیزات صنعتی طراحی شده است. این گریس دارای خصوصیاتی همچون مقاومت در برابر فشار و حرارت، پایداری در برابر اکسیداسیون و آب و همچنین خواص ضد سایش و ضد فرسایش می‌باشد.

به علت این خصوصیات، گریس پارس لیتیوم EP2 می‌تواند در شرایط سخت و نیازمندانه صنعتی عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. همچنین این گریس برای استفاده در دماهای پایین نیز مناسب است.

پسوند EP در کنار نام محصول یک مزیت بزرگ دیگر را علاوه بر مزایای لیتیوم به آن بخشیده است. و آن تحمل پذیری خوب بار می باشد. یعنی گریس پارس لیتیوم EP2 علاوه بر تحمل پذیری دمای بالا و ضد آب بودن قادر است در سیستم هاس سنگین و با بارهای با فشار پذیری بالا به خوبی عمل کند و طول عمر تجهیزات را بهبود دهد. تمامی این موارد در گریس مذکور موجود است. و دارای خصوصیات ویژه ای می باشد. که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد. با روغن سیتی همراه باشید.

از ویژگی های گریس پارس لیتیوم EP2:

پسوند EP در کنار نام محصول یک مزیت بزرگ دیگر را علاوه بر مزایای لیتیوم به آن بخشیده است و آن تحمل پذیری خوب بار می باشد. یعنی گریس پارس لیتیوم EP2 علاوه بر تحمل پذیری دمای بالا و ضد آب بودن قادر است در سیستم هاس سنگین و با بارهای با فشار پذیری بالا به خوبی عمل کرده و طول عمر تجهیزات را بهبود دهد. تمامی این موارد در گریس مذکور موجود بوده و دارای خصوصیات ویژه ای می باشد که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

گریس پارس لیتیوم EP2

گریس های چند منظوره

وقتی میزان محدودیت های دستگاه در حد متوسط باشد، استفاده از گریس چند منظوره پاسخگو خواهد بود. اما اگر محدودیت ها بالا باشند باید فقط به دنبال نوع خاصی از گریس ها باشید و نوع سنتی و ترکیبی را انتخاب نکنید. زیرا همیشه محصولات تک منظوره تخصصی تر از محصولات همه منظوره هستند.

از این رو گریس پارس لیتیوم EP2 یکی از این موارد بوده که در درجه NLGI 2 کاربرد بالاتری دارد. این محصول در دو رتبه ۲ و ۳ تولید شده است که به دلیل کاربردی تر بودن آن نوع ۲ آن طرفداران بیشتری دارد. گریس کلسیم گریسی است که در برابر افزایش دما دچار واپاشی شده و خاصیت خود را از دست می دهد اما به دلیل وجود عنصر کلسیم در برابر آب مقاومت خوبی دارد. همچنین گریس سدیم دارای تحمل پذیری خوب در دمای بالا بوده اما در برابر آب قادر به تحمل نیست. گریس سدیم تمامی خاصیت این دو فلز را در حد مطلوب و کار راه انداز دارا است. از این رو به آن گریس چند منظوره می گویند.

ویژگی های گریس پارس ليتيوم EP 2

  • مقاومت مکانیکی عالی ، پایدار در برابر نورد و برش
  • چسبندگی بسیار خوب به سطوح
  • تحمل بار بالا
  • مقاومت در برابر سایش
  • ضد اکسیدان ، ضد خوردگی ، ضد زنگ ، ضد سایش ، فشار شدید (EP)
  • مقاومت مکانیکی بالا
  • مقاومت خوب در برابر آب
  • قابل استفاده در سیستم های روانکاری مرکزی

گریس های چند منظوره می توانند حاوی روان کننده های جامد باشند تا عملکرد EP را افزایش دهند و می توانند رنگی باشند تا خطاهای استفاده محدود شود.

گریس پارس لیتیوم EP2

تفاوت گریس لیتیوم با EP2 و بدون EP2:

تنها تفاوت آن ها در تحمل پذیری بار بالا می باشد. زیرا گریس های نوع لیتیوم در بیشتر از ۵۰ درصد کارخانجات و مصارف عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا تمامی خواص لازم نظیر روانکاری مطلوب و متناسب با تجهیزات، خاصیت ضد خوردگی، ضد سایش، تحمل پذیری خوب دما و …. در تمامی گریس های نوع لیتیومی موجود است.

اما اگر تجهیز مکانیکی و یا ماشین آلات بزرگ صنعتی دارید که میزان بار بالایی را تحمل می کنند و یا به نوعی دچار تنش مکانیکی بالا هستند باید نوع EP را سفارش دهید. در مجموع قیمت هر دو مورد ارزان بوده و به دلیل خاصیت های خوبی که دارند اکثرا نوع EP را خریداری می کنند.

موارد کاربرد گریس پارس ليتيوم EP 2

نوارهای نقاله ماشین ابزار ، دنده ها ، پمپ ها و کمپرسورها ، روانکاری یاتاقان های ضد اصطلاک و مسطح ، کوپلینگ های موتورهای الکتریکی و مواردی که گیریس با خاصیت ضد خوردگی ، ضد زنگ ، ضد اکسیداسیون و ای پی نیاز باشد.

ماشین آلاتی که تحت فشار و دمای بالا کار می کنند. روانکاری قسمت های مختلف خودرو ( محور ها ، یاتاقان های چرخ ، جلوبندی و … )

مشخصات گریس پارس لیتیوم EP 2:

هر گریس مطلوبی که تولید می شود اگر قصد فروش گسترده را داشته باشد باید دارای تاییدیه و صحت سنجی باشد. تمامی اطلاعات مورد نظر در برگه ای به نام دیتاشیت قرار گرفته و با مطالعه آن می توانید پی ببرید که محصول مورد نظر آیا برای رفع مشکل تجهیزات شما کارآمد است یا خیر. گریس پارس لیتیوم EP 2 در سه مشخصه موردی یک، دو و سه تولید شده است که در واقع نوع ۲ آن فروش بیشتری را دارا است.

از این رو قصد داریم فقط مشخصه نوع دوم را مورد بررسی قرار دهیم. بر طبق دیتاشیت محصول مشخص شده است که نقطه قطره ای شدن این محصول ۱۸۰ درجه سانتی گراد است. یعنی تا دمای ۱۸۰ درجه گریس قوام پذیری خوبی داشته اما از این دما به بعد دچار تغییر فاز می شود و یواش یواش از حالت جامدی در آمده و تبدیل به مایع می شود و خاصیت خود را از دست می دهد.

به تعریف ارائه شده نقطه قطره ای شدن می گویند که باید به آن و سیستمی که قصد مصرف برای آن در دمای مورد نظر را دارید دقت نمایید. همچنین گریس پارس لیتیوم EP2 بر طبق NLGI 2 در دمای کارکرده ۲۵ درجه مقدار ۲۶۵-۲۹۵ را دارد. که به نسبت دو مشخصه موردی دیگر در حد تعادل قرار داشته و مناسب است. محدوده دمایی این گریس برای دمای بین ۲۰ منفی تا ۱۲۰ درجه بسیار عالی عمل کرده و صحت سنجی آن در آزمایشگاه های پیشرفته ثبت شده است. رنگ گریس مورد نظر هم کرم تیره متمایل به رنگ قهوه ای می باشد.

انواع بسته بندی گریس پارس لیتیوم EP2:

در سه ظرف کوچک، متوسط و بزرگ در اوزان ۴٫۵، ۱۸ و ۱۸۰ کیلوگرمی به فروش می رسد. با توجه به نیاز خود می توانید هر نوع بسته بندی را انتخاب کنید. اما مورد توجه قرار دهید که در صورت باز کردن درب و استفاده از آن درب را محکم ببندید تا از نفوذ آب و رطوبت به درون آن جلوگیری شود.

زیرا این موارد باعث از بین رفتن خواص گریس شده و دمای کاری آن را تغییر می دهد. همچنین بهترین مکان برای نگهداری گریس پارس لیتیوم EP2 قرار دادن آن در محیط های بسته به دور از نور مستقیم خورشید می باشد. در صورت تابیده شدن خورشید به درون محیط بهتر است روی گریس را با پارچه تقریبا ضخیم خوب بپوشانید تا مانع از خشک شدن گریس شود.

 

گریس پارس لیتیوم EP2

خلاصه مقاله

گریس پارس لیتیوم EP2، یک گریس صنعتی با کیفیت بالا است که برای استفاده در ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی طراحی شده است. این گریس دارای خصوصیاتی همچون مقاومت در برابر فشار و حرارت، پایداری در برابر اکسیداسیون و آب و خواص ضد سایش و ضد فرسایش است. پسوند EP در کنار نام محصول، تحمل پذیری بار بالا را به آن اضافه می کند. گریس های چند منظوره می توانند حاوی روان کننده های جامد باشند تا عملکرد EP را افزایش دهند و می توانند رنگی باشند تا خطاهای استفاده محدود شود. تفاوت گریس لیتیوم با EP2 و بدون EP2 در تحمل پذیری بار بالا است.

– تفاوت گریس لیتیوم با EP2 و بدون EP2 در تحمل پذیری بار بالا است.
– گریس های نوع لیتیوم در بیشتر مصارف عمومی استفاده می شوند.
– نوع EP برای تجهیزات مکانیکی با بار بالا و تنش مکانیکی مناسب است.
– خواص لازم از جمله روانکاری مطلوب و متناسب با تجهیزات، خاصیت ضد خوردگی، ضد سایش، تحمل پذیری خوب دما در تمامی گریس های نوع لیتیومی موجود است.
– موارد کاربرد گریس پارس ليتيوم EP 2 شامل نوارهای نقاله، دنده ها، پمپ ها، کمپرسورها و غیره می باشد.
– نقطه قطره ای شدن گریس پارس لیتیوم EP2 در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد است و باید به دمای مصرف مورد نظر دقت شود.
– گریس پارس لیتیوم EP2 در دمای کارکرده ۲۵ درجه مقدار ۲۶۵-۲۹۵ را دارد.
– بسته بندی گریس پارس لیتیوم EP2 در سه ظرف کوچک، متوسط و بزرگ در اوزان ۴٫۵، ۱۸ و ۱۸۰ کیلوگرمی به فروش می رسد.
– بهترین مکان برای نگهداری گریس پارس لیتیوم EP2 محیط های بسته به دور از نور مستقیم خورشید است و در صورت تابیده شدن خورشید باید روی آن را با پارچه تقریبا ضخیم بپوشانید.

سوالات متداول

۱. چه ویژگی هایی در گریس پارس لیتیوم EP 2 وجود دارد؟
– مقاومت مکانیکی عالی، پایدار در برابر نورد و برش، چسبندگی بسیار خوب به سطوح، تحمل بار بالا، مقاومت در برابر سایش، ضد اکسیدان، ضد خوردگی، ضد زنگ، ضد سایش و فشار شدید (EP).

۲. تفاوت گریس لیتیوم با EP2 و بدون EP2 چیست؟
– تفاوت آن ها در تحمل پذیری بار بالا می باشد. گریس های با EP برای تجهیزاتی با بار بالا و تنش مکانیکی مناسب هستند.

۳. در کجاها می توان از گریس پارس لیتیوم EP 2 استفاده کرد؟
– می توان از آن در نوارهای نقاله ماشین ابزار، دنده ها، پمپ ها و کمپرسورها، روانکاری یاتاقان های ضد اصطلاک و مسطح، کوپلینگ های موتورهای الکتریکی و مواردی که گیریس با خاصیت ضد خوردگی، ضد زنگ، ضد اکسیداسیون و ای پی نیاز باشد استفاده کرد.

۴. چه مشخصاتی در مورد گریس پارس لیتیوم EP 2 وجود دارد؟
– نقطه قطره ای شدن آن ۱۸۰ درجه سانتی گراد است و در دمای بین ۲۰ منفی تا ۱۲۰ درجه بسیار عالی عمل می کند. همچنین بر طبق NLGI 2 در دمای کارکرده ۲۵ درجه مقدار ۲۶۵-۲۹۵ را دارد.

۵. چگونه می توان گریس پارس لیتیوم EP 2 را نگهداری کرد؟
– بهترین مکان برای نگهداری آن، محیط های بسته به دور از نور مستقیم خورشید است. در صورت تابیده شدن خورشید به درون محیط، روی گریس را با پارچه تقریبا ضخیم بپوشانید تا مانع از خشک شدن گریس شود. همچنین در صورت باز کردن درب و استفاده از آن، درب را محکم ببندید تا از نفوذ آب و رطوبت به درون آن جلوگیری شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید