آموزشی

نحوه استفاده از ضد جوش و ضد یخ خودرو

استفاده از ضد جوش و ضد یخ

نحوه استفاده از ضد جوش و ضد یخ خودرو : استفاده از ضد جوش برای خودرو را تا چه حد ضروری می دانید؟ آیا با مزایای استفاده از این مایع خنک کننده آشنایی دارید؟

استفاده از ضد جوش یا ضد یخ در خودرو ضروری است. این مایع که از بالا رفتن و یا پایین آمدن بیش از حد دمای آبی که درون رادیاتور در حال گردش است جلوگیری می کند، به سلامت قطعات نیز کمک زیادی می کند. این را به یاد داشته باشید که استفاده از این مایع خنک کننده نقش بسیار مهمی در کنترل دمای آب رادیاتور دارد. پس فرقی ندارد که در کدام فصل سال هستید، آنچه که مهم است، استفاده به جا از ضد جوش و ضد یخ است. در این بخش ترتیبی اثر داده ایم تا شما را با نحوه استفاده از این مایع ضد جوش آشنا کنیم. با روغن سیتی همراه باشید.

چرا استفاده از ضد جوش و ضد یخ در خودرو ضرورت دارد؟

استفاده از ضد جوش در خودرو مانند استفاده از انواع روغن های به کار رفته در آن ضرورت دارد. زیرا این مایع مانع از داغ شدن بیش از حد آب و یا به انجماد رسیدن آب می شود. افزودنی هایی که در ضد جوش وجود دارند، برای قطعات موتور خودرو خاصیت حفاظت کنندگی را به همراه دارند. در واقع این افزودنی ها به ضد جوش ویژگی هایی را اضافه کرده اند که استفاده از آن در خودرو به یک امر ضروری تبدیل شده است. اما آیا می دانید ضد جوش در خودرو چه وظایفی دارد و چگونه از قطعات خودرو محافظت می کند؟ به مواردی که در ادامه برایتان عنوان می کنیم، توجه داشته باشید.

کمک به کنترل دمای آب

به دنبال کار کردن قطعات داخل موتور خودرو، حرارت و گرمای بسیار زیادی تولید می شود. در صورتی که آب داخل رادیاتور بین قطعات گردش کند، دما و حرارت زیادی را به خود می گیرد و به نقطه جوش می رسد. پس با این وجود دیگر گردش آب در لوله ها باعث کاهش دما و خنثی کردن حرارت نمی شود. استفاده از ضد جوش از داغ شدن آب داخل رادیاتور جلوگیری می کند. همچنین در فصول سرد سال که دمای هوا به زیر صفر درجه می رسد، ضد جوش یا ضد یخ مانع به انجماد رسیدن آب می شود. پس استفاده از آن برای کنترل دمای آب داخل رادیاتور ضرورت دارد.

کمک به حفظ سطح آب داخل رادیاتور

یکی دیگر از مهمترین موارد استفاده از ضد جوش و ضد یخ در خودرو این است که به حفظ سطح آب داخل رادیاتور کمک می کند. این مایع خنک کننده با حفظ و کنترل دمای آب، مانع تبخیر و همچنین پایین آمدن سطح آب در رادیاتور می شود.

جلوگیری از رسوب و زنگ زدگی

استفاده از ضد یخ برای جلوگیری از رسوب و زنگ زدگی در بین قطعات درون موتور توصیه می شود. این مایع خنک کننده به دلیل برخورداری از ویژگی هایی که دارد، مانع تشکیل رسوبات و یا زنگ زدگی می شود. به همین علت به بالا رفتن عمر مفید قطعات درون موتور کمک زیادی می کند.
استفاده از ضد جوش و ضد یخ

مزایای استفاده از ضد جوش و ضد یخ

آیا می دانید استفاده از ضد جوش برای خودروی شما چه مزایایی در بر دارد؟ استفاده از این مایع خنک کننده علاوه بر وظیفه اصلی اش، یعنی کنترل مزایای دیگری نیز دارد.
  • ضد جوش دارای افزودنی های ضد کف است. پس از تشکیل کف جلوگیری می کند.
  • در فرمولاسیون این مایع خنک کننده، آب تصفیه شده وجود دارد. پس استفاده از آن باعث تشکیل شوره یا رسوب در رادیاتور نمی شود.
  • سیستم خنک کننده خودرو یا رادیاتور را از لجن دور نگه می دارد.
  • باعث کاهش هزینه های استهلاک و نگهداری از قطعات موتور خودرو می شود.
با توجه به مزایای مهمی که به دنبال استفاده از ضد جوش شامل حال خودروی شما می شود باید بگوییم لازم است تا در تمام فصول سال از این مایع خنک کننده استفاده کنید.

نحوه استفاده از ضد جوش

بهترین طرز استفاده از ضد جوش این است که شما آن را به نسبت مساوی با آب درون رادیاتور بریزید. یعنی 50 درصد ضد جوش و 50 درصد آب. در صورتی که صد در صد در رادیاتور خودروی خود ضد جوش بریزید و یا کمتر از این میزان از ضد جوش استفاده کنید، قطعا به قطعات اتومبیل خود آسیب رسانده اید.

نکات مهم در مورد ضد یخ خودرو

1- آب مورد استفاده باید دارای سختی بسیار پایینی باشد و در اصطلاح دی‌یونیزه باشد.

2- توصیه می‌شود که از ضد یخ به‌تنهایی در رادیاتور خودرو استفاده نکنید؛ زیرا مایع ضد یخ قابلیت چندانی در برابر انجماد یا پخش کردن گرما در سیستم خنک کننده ندارد. اگرچه بعضی از شرکت‌ها مانند شرکت پریستون نسبت 50:50 آب و ضد یخ را در محصولات خود رعایت کرده‌اند و در نتیجه دیگر نیازی به اضافه کردن آب به سیستم رادیاتور نیست.

3-در حالت کلی رنگ ضد یخ هیچ ارتباطی با کیفیت ضد یخ خودرو ندارد و از روی رنگ آن نمی‌توان هیچ قضاوتی نسبت به‌کیفیت این مایع داشت.

4- ضد یخ‌های سازنده‌های مختلف را باهم مخلوط نکنید، حتی در صورتی که از رنگ یکسان برخوردار باشند. این کار ممکن است به سیستم خنک کننده خودرو آسیب برساند.

5- ضد یخ خوب باید در برابر حریق مقاوم باشد و به‌راحتی‌ آتش نگیرد.

6- بوی نامطبوع ضد یخ می‌تواند نشانه‌ دهنده خرابی آن باشد.

7- رقیق‌سازی ضد یخ باید بر اساس دستورالعمل سازنده صورت گیرد.

8- چنانچه در رادیاتور کف وجود داشته باشد، ابتدا باید رادیاتور را تخلیه کرده و پس از آن کلیه‌ قطعات و لوله‌های رابط را چک کنید؛ چراکه ضد یخ کف تولید نمی‌کند.

9- استاندارد GS1 یکی از معتبرترین استانداردهای جهانی در حوزه تولید ضد یخ به‌حساب می‌آید و سازندگانی که دارای این استاندارد و گواهی باشند تا حدود زیادی می‌توان به کیفیت محصولات آن‌ها اطمینان داشت.

چرا باید ضد یخ را تعویض کرد؟

همان‌طور که اشاره شد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ضد یخ، خاصیت ضد خورندگی آن است. این خاصیت ارتباط مستقیم با زمان استفاده از ضد یخ دارد. یعنی اگر ضد یخ به‌صورت منظم تعویض نشود، خاصیت ضد خورندگی آن از بین می‌رود و تاثیر منفی بر عمر موتور خودرو و سیستم خنک کننده می‌گذارد که ممکن است مالک خودرو را با هزینه‌های زیادی روبرو کند.

علاوه‌بر از بین رفتن خاصیت ضد خورندگی ضد یخ، خاصیت مقاومت در برابر سرما و گرما ضد یخ هم به مرور زمان از بین می‌رود. در صورت از بین رفتن این خاصیت و در صورت تغییرات جوی، احتمال وارد شدن آسیب‌های جدی به موتور و سیستم خنک کننده خودرو افزایش می‌یابد.

استفاده از ضد جوش و ضد یخ

نحوه تعویض ضد یخ خودرو

توصیه می‌کنیم که این کار را به رادیاتورسازان یا تعمیرکاران خودرو بسپارید، اما اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که شخصا نسبت به تعویض ضد یخ خودرو اقدام کنید کافی است مراحل زیر را گام به گام انجام دهید. 

پیش از انجام کار به این نکته مهم توجه کنید که ضد یخ سمی است و نباید با بدن تماس داشته باشد.

گام اول: تخلیه رادیاتور

گام اول برای تعویض ضد یخ، تخلیه رادیاتور است. قبل از باز کردن در رادیاتور اجازه دهید موتور خودرو کاملا سرد شود. در قسمت پایین رادیاتور دقیقا زیر موتور، یک شیر T شکل یا درپوش قرار دارد که درواقع شیر تخلیه رادیاتور است. ظرفی که حدودا 20 لیتر ظرفیت دارد را زیر رادیاتور قرار دهید و پس از بازکردن در آن، اجازه دهید کل مایع موجود در رادیاتور تخلیه شود؛ در انتها شیر تخلیه را هم ببندید.

گام دوم : تخلیه ضد یخ موجود در پوسته موتور

غیر از حجم ضد یخی که از رادیاتور خارج کردید، حدود 3.5 الی 4 لیتر ضد یخ هم در پوسته موتور وجود داردکه آن را هم باید تخلیه کنید.

برای این منظور شیر تخلیه رادیاتور را مجدد باز کنید، درب رادیاتور را هم باز بگذارید. موتور خودرو را روشن کنید و از در بالای رادیاتور به‌صورت مداوم آب بریزید تا زمانی که آب خروجی از شیر تخلیه رادیاتور زلال شود. البته به این نکته توجه کنید که این روش در عین سادگی یک ایراد اساسی دارد و آن هم آسیب زدن به محیط زیست به‌واسطه جمع آوری نکردن ضد یخ قدیمی است.

بنابراین اگر شما هم مثل ما دوستدار طبیعت هستید از روش دوم برای تخلیه ضد یخ ماشین که در پوسته موتور وجود دارد استفاده کنید؛ البته این راه اندکی پیچیده‌تر و زمان‌گیرتر است. برای این منظور باید شیرهای روی پوسته موتور را باز کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شیرها می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. معمولا این شیرها با آچار آلن یا آچار تخت باز می‌شوند.

گام سوم: پر کردن رادیاتور با ضد یخ جدید

در این مرحله موتور خودرو را خاموش کنید و شیرهایی که برای تخلیه ضد یخ قدیمی باز کرده بودید را ببندید. درون رادیاتور و مخزن آب خودرو را از مخلوط ضد یخ و آب، با نسبتی که قبلا توضیح دادیم پر کنید (نسبت 50:50 یا 40:60 بنا به نوع خودرو). بهتر است از آب جوشیده شده استفاده کنید. دقت کنید که از حد مجاز بیشتر مایع نریزید.

گام چهارم: چک کردن نهایی

در آخرین مرحله موتور را روشن کنید و بگذارید مایع درون موتور به جریان بیفتد. درصورتی‌که لازم است مقداری مایع به رادیاتور اضافه کنید و درب رادیاتور را ببندید. اگر پس از مدتی که موتور کار کرد متوجه داغی موتور خودرو شدید مقداری ضد یخ ماشین به رادیاتور اضافه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید