اخبار, آموزشی

آشنایی با روغن کمپرسور سردخانه

روغن کمپرسور سردخانه

آشنایی با روغن کمپرسور سردخانه : سیستم‌های تهویه مطبوع و تبرید در مصارف خانگی و یا صنعتی نظیر سردخانه‌ها از اجزای مختلفی تشکیل می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی که در سیستم تبرید از آن استفاده می‌شوند، کمپرسور است که به نوعی قلب سیستم تبرید شناخته می‌شود. نقش اصلی در سیستم تبرید سردخانه‌ها که فشرده‌ترکردن مبرد است، توسط کمپرسورها انجام می‌شود و هر گونه خرابی در اجزای این قطعه منجر به بروز خسارات فراوانی می‌شود.

کمپرسورها خود از اجزای مختلفی تشکیل می‌شوند که نتیجه نهایی عملکرد نهایی قطعات کمپرسور فشرده‌شدن مبرد و سپس خنک‌شدن محیط سردخانه‌ها است. یکی از موارد حیاتی در کمپرسور، استفاده از روغن کمپرسور سردخانه است که نقش بسیار مهمی در طولانی‌شدن عمر کمپرسور دارد. در ادامه این مطلب به بحث روغن موتور سردخانه و نحوه تعویض آن می‌پردازیم با روغن سیتی همراه باشید.

سردخانه‌ها چه اهمیتی دارند؟

همه ما می‌دانیم که انسان‌ها ذاتا تمایل دارند مواد غذایی خود را ذخیره کنند. این عادت از گذشته در میان انسان‌ها وجود داشته و به طرق مختلفی آن را انجام می‌دادند. اکنون نیز برای انبارکردن مواد غذایی و نگهداری آن‌ها، انسان از سیستم‌های سردسازی و تبرید نظیر سردخانه‌ها استفاده می‌کند.

با وجود سردخانه‌ها و نگهداری مواد غذایی در آن‌ها، دیگر نیاز به نگرانی برای دستیابی به مواد غذایی در فصول سرد سال نیست و در هر زمانی از سال می‌توان به مواد غذایی و میوه‌ها با بهترین کیفیت دست پیدا کرد.

به این ترتیب سردخانه‌ها در زندگی انسان نقش بسیار مهمی دارند و باید اجزای تشکیل‌دهنده آن‌ها با دقت بسیار بالایی خریداری شوند. هر گونه خطا یا اشتباه در خرید اجزای مختلف سردخانه باعث فاسدشدن موادی که در آن نگهداری می‌‌شوند، می‌شود. در سیستم سردخانه، مهم‌ترین قطعه کمپرسور است که در ادامه به مبحث روغن کمپرسور سردخانه بیشتر می‌پردازیم.

کمپرسور سردخانه چیست؟

برای آشناشدن با روغن موتور سردخانه، ابتدا باید با کمپرسور سردخانه بیشتر آشنا شویم. کمپرسورها یکی از اجزای مهم سیستم تبرید در سردخانه‌ها هستند که عملکرد درست آن‌ها از بروز خسارات احتمالی جلوگیری می‌کند. در بازار مدل‌های مختلفی از کمپرسور وجود دارد که هر کدام ظرفیت متفاوتی دارند. به این ترتیب خرید کمپرسور سردخانه یک کار تخصصی است که هرگونه انتخاب اشتباه در آن، منجر به بروز خسارات احتمالی می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید سردخانه‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در کارخانه‌های تولید مواد غذایی و دارویی هستند که سلامت غذاها و داروها را تضمین می‌کنند. همه ما می‌دانیم که مواد غذایی و دارویی به شدت فسادپذیر هستند و برای حفظ آن‌ها از فاسدشدگی باید آن‌ها را در سردخانه‌ها نگهداری کرد.

به این ترتیب کمپرسور در سیستم تبرید سردخانه قطعه بسیار مهمی است و باید برای خرید روغن موتور سردخانه نهایت دقت و توجه را داشت.

استفاده از روغن موتور سردخانه چه اهمیتی دارد؟

همان‌طور که گفتیم مهم‌ترین نقش کمپرسور در سیستم تبرید سردخانه، فشرده‌کردن مبرد است. اجزای کمپرسور در یک چرخه مداوم و همیشگی این عمل را انجام می‌دهند، این چرخه مداوم باعث افزایش دمای داخل محفظه کمپرسور می‌شود.

همچنین حرکت قطعات بر روی هم، باعث ایجاد نیروی اصطکاک در بین آن‌ها شده و در طول زمان باعث فرسایش و تخریب قطعات کمپرسور می‌شود. در صورتی که کمپرسور خراب شود، در اکثر مواقع قابل تعمیر نخواهد بود و برای یک کمپرسور مجدد باید اقدام کرد.

اما برای جلوگیری از تخریب قطعات در اثر نیروی اصطکاک، در سیستم کمپرسور سردخانه‌ها از روغن استفاده می‌شود که نقش بسیار مهمی در حفظ اجزای کمپرسور ایفا می‌کند. روغن موتور سردخانه، با روان‌سازی حرکات قطعات کمپرسور از فرسایش آن‌ها در اثر نیروی اصطکاک جلوگیری می‌کند.

همچنین روغن از افزایش بیش از حد دما در محفظه کمپرسور جلوگیری می‌کند. به این ترتیب با استفاده از روغن کمپرسور سردخانه می‌توان از فرسایش و تخریب قطعات این دستگاه بسیار مهم جلوگیری کرد.

روغن کمپرسور سردخانه

انواع روغن کمپرسور سردخانه و چیلر

روغن کمپرسور به کار رفته در دستگاه های برودتی به 3 نوع معدنی و مصنوعی و اکلیل بنزن تقسیم می شوند:

روغن کمپرسور نوع معدنی : روغن کمپرسور معدنی از پالایش روغن های نفتی بدست می آید. این نوع از روغن ها نسبت به نوع مصنوعی، قیمت پایین تری دارند.

روغن های معدنی نسبت به نوع مصنوعی با سرعت کمتری رطوبت را به خود جذب می کنند. این نوع روغن کمپرسور با مبرد های نوع CFC و HCFC مانند R22 و یا مبرد های آمونیاکی و هیدروکربنی سازگار می باشند.

روغن کمپرسور نوع مصنوعی : روغن کمپرسور نوع پلی استر مصنوعی  از فرآیند های سنتزی تولید می شوند. این نوع روغن ها نسبت به نوع معدنی آن از قیمت بالاتری برخوردار هستند و اثر طولانی تر و عمر بیشتری دارند.

روغن های مصنوعی نسبت به نوع معدنی با سرعت بیشتری رطوبت را به خود جذب می کنند، به همین دلیل در هنگام شارژ روغن کمپرسور، حتما باید دقت بالایی داشت چون در صورت جذب رطوبت، اسیدی تولید می شود که ممکن است سیم پیچ موتور کمپرسور را بسوزاند. این نوع روغن کمپرسور با مبرد نوع HFC مانند R134 سازگار می باشد.

روغن کمپرسور نوع اکلیل بنزن : این نوع روغن کمپرسور همانند روغن های نوع معدنی می باشد. حتی می توان به جای نوع معدنی هم به کار گرفت. پایه این نوع روغن هم از نفت می باشد اما تفاوتی که با نوع معدنی دارد، این است که در آزمایشگاه توسط انسان تولید می شود.

 پارامترهای مهم هنگام خرید روغن موتور سردخانه چیست؟

تا اینجا فهمیدیم که کمپرسورها یکی از اجزای بسیار مهم در سیستم تبرید سردخانه‌ها هستند که مراقبت از آن‌ها بسیار مهم است. اما چگونه باید یک روغن خوب برای کمپرسور سردخانه خرید؟ یک روغن خوب چه خصوصیاتی دارد؟

خصوصیات روغن‌ها را مانند محصولات دیگر روی بسته‌بندی آن‌ها یادداشت می‌کنند و هنگام خرید روغن باید با توجه به خصوصیات روغن و سازگاربودن آن با کمپرسور این کار را انجام داد. همچنین در اکثر مواقع شرکت سازنده کمپرسور روغن مناسب با دستگاه را معرفی می‌کند و توصیه می‌کند تا حدامکان از همان روغن یا روغن‌هایی که خصوصیاتی شبیه به آن را دارند برای روغن‌کاری دستگاه استفاده کنید. به طور کلی هنگام خرید روغن موتور سردخانه، باید به خصوصیات زیر دقت کرد:

ویسکوزیته روغن

ویسکوزیته روغن کمپرسور، میزان رقیق یا غلیظ‌بودن آن را در یک دمای معین نشان می‌دهد. به طور کلی بالارفتن دما در محفظه کمپرسور باعث رقیق‌شدن روغن کمپرسور سردخانه و کاهش دما منجر به سفت‌شدن روغن خواهد شد. توجه به ویسکوزیته هنگام خرید روغن بسیار مهم است و اگر در هنگام خرید روغن در مورد ویسکوزیته مناسب شک داشتید، بهتر است از توصیه‌های شرکت سازنده کمپرسور بهره بگیرید.

تست تجزیه روغن

تست تجزیه دمایی را که در آن موم از روغن موتور سردخانه جدا می‌شود مشخص می‌کند. در واقع تمام روغن‌های کمپرسور موجود در بازار حتی آن‌هایی که wax free هستند، دارای میزان کمی موم هستند. اما اگر این میزان بیش از حد باشد در یک دمای معین درون روغن باقی می‌ماند که منجر به کاهش خواص روغن کمپرسور می‌شود.

استحکام دی‌الکتریک برای روغن

استحکام دی‌الکتریک روغن، میزان مقاومت روغن کمپرسورهای سردخانه را در برابر جریان برق نشان می‌دهد. هنگام خرید روغن برای کمپرسور سردخانه باید باید دقت کنید که حداقل مقاومت الکتریکی آن ۲۵۷ باشد.

عدد خنثی‌سازی روغن

تعیین خنثی‌شدن روغن کمپرسور یک کار تقریبا سخت است که باید هنگام خرید روغن به میزان این پارامتر دقت کنید.

نقطه اشتعال‌پذیری روغن

همان‌طور که می‌دانید یکی از خواص روغن‌ها اشتعال‌پذیری آن‌ها است. نقطه اشتعال‌پذیری روغن کمپرسور سردخانه، نشانگر دمایی است که اگر کمپرسور به آن دما برسد روغن دچار آتش‌سوزی می‌شود. در هنگام خرید روغن برای کمپرسور سردخانه باید دقت کنید که نقطه اشتعال‌پذیری روغن کمپرسور بالاتر از دمایی باشد که در کمپرسور ایجاد می‌شود.

روغن کمپرسور سردخانه

مراحل تعویض روغن در کمپرسور سردخانه چیست؟

تعویض روغن کمپرسورها بسیار مهم است و باید با دقت زیادی انجام شود. به طور کلی برای تعویض روغن کمپرسور سردخانه باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. برای تعویض روغن کمپرسور ابتدا باید شیر مکش و رانش آن را ببندید و گاز درون آن را کاملا تخلیه کنید.
  2. هنگام تخلیه روغن باید برق دستگاه را قطع کنید تا از سوختن دستگاه جلوگیری کنید.
  3. پس از تخلیه کامل گاز کمپرسور، باید روغن قبلی دستگاه را درون ظرفی تخلیه کنید.
  4. فنر و فیلتر توری فلزی موجود در مقابل در تخلیه روغن کمپرسور را باید با یک حلال شستشو دهید و سپس با فشار باد به خوبی آن‌ها را خشک کنید.
  5. پس از شستن فنر و توری فلزی، باید این دو قطعه را به همراه درب تخلیه روغن کمپرسور به همان صورتی که باز کردید، در جای خود قرار دهید.
  6. پیچ مخصوص تزریق روغن موتور کمپرسور سردخانه را باز کنید.
  7. سپس برای تزریق روغن، آن را با کمک یک قیف مخصوص به دستگاه تزریق کنید.
  8. پس از تزریق روغن به میزان استاندارد، باید تمام پیچ و مهره‌هایی که باز کردید، ببندید و کمپرسور را وکیوم کنید.
  9. در نهایت شیر کمپرسور را باز کنید و درپوش‌ها را تست کنید و سپس دستگاه را روشن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید