آموزشی

معرفی روغن موتور برای اسپورتیج

روغن موتور برای اسپورتیج

معرفی روغن موتور برای اسپورتیج : کیا اسپورتیج یکی از پرطرفدار ترین خودرو های ساخته شده توسط کیا موتورز است که به دلیل جوان پسندی، اقتصادی و اسپرت بودن مورد استقبال خریداران قرار گرفته است. این خودرو از نخستین محصولات کیا در دسته خودروهای شاسی بلند بوده و اولین مدل آن در سال 1993 معرفی شده است.

با تمام شکست هایی که کیا در تولید نسل های اولیه این خودرو داشته، اما با تلاش های خود به نتیجه رسیده و به یک خودروی پر فروش و محبوب در سراسر جهان تبدیل شده است. با پنج نسل مختلفی که تا به حال از کیا اسپورتیج تولید شده است شاهد بهبود و ترقی مداوم در این خودرو بوده ایم. از 5 نسل تولید شده این خودرو شاهد حضور 3 نسل از آن در بازار خودرو ایران هستیم. در این مقاله به طور دقیق تر این 3 نسل را مورد بررسی قرار میدهیم.

نسل سوم کیا اسپورتیج (2013 – 2011) با تغییرات انقلابی در طراحی ، هویت جدیدی برای کیا اسپورتیج به وجود آورد. نسل سوم این خودرو با نام SL معرفی شده است و به عنوان نماد موفقیت کیا در بازار ایران شناخته می‌شود. این خودرو دارای موتور 4 سیلندری با حجم 2.4 لیتر است که توانایی تولید قدرت 176 اسب بخار را دارد. از دیگر ویژگی های این خودرو میتوان به بدنه ایمن و امکانات ایمنی به‌روز آن اشاره کرد.

نسخه به‌روزشده اسپورتیج SL در مدل 2014 وارد بازار ایران شد که مجهز به پیشرانه چهار سیلندری با حجم 2.4 لیتری بود. این خودرو با ویژگی‌های مدرنی مانند سیستم مسیریابی و صندلی‌های جلو مجهز به سیستم تهویه و تکنولوژی LED و چراغ مه شکن نسبت به رقیبان خود دارای قیمت مناسب تری میباشد. از نقاط ضعف این خودرو میتوان به فضای داخلی کوچک آن نسب به سایر خودرو های مشابه اشاره کرد.

نسل بعدی این خودرو در سال 2017 وارد بازار ایران شد. این نسل از اسپورتیج QL که دارای طراحی متفاوتی می باشد ، نسبت به نسل پیشین بهبود یافته و شکلی متین‌تر و آرام‌تر به خود گرفته است. متاسفانه به علت شرایط تحریم های اعمال شده در سال‌های 96 و 97 ، عرضه نسل جدید اسپورتیج در بازار ایران به طور گسترده انجام نگرفت.

کیا اسپورتیچ یکی از خودرو های محبوب دربازار ایران است که دارای طراحی مدرن و زیبا است ، این طراحی جذاب به همراه ویژگی‌های فنی برتر ، فضای داخلی آرام و خوش‌ساخت، کیفیت ساخت بالا و قیمت مناسب توجه خریداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است. اگر شما هم دارای خودروی کیا اسپورتیچ هستید، باید به انتخاب روغن موتور مناسب برای خودروتان توجه کنید. در ادامه این مقاله روغن موتور و روغن گیربکس مناسب خودرو کیا اسپوتیج را معرفی خواهیم کرد.

روغن موتور برای اسپورتیج

مواردی که در سرویس دوره ای روغن موتور اسپورتیج 2011-2016 باید به آن توجه شود:

 • روغن گیربکس اتوماتیک کیا اسپورتیج 4 سیلندر 2011 تا 2016 باید هر 55000 کیلومتر تعویض شود. روغن گیربکس مناسب این خودرو باید DEX VI باشد. رنگ روغن گیربکس این خودرو قرمز رنگ است. حتما به روغن های پیشنهادی فروشگاه روغن سیتی برای این خودرو توجه فرمایید. حجم روغن گیربکس این خودرو برابر با 7.1 لیتر میباشد.
 • روغن ترانسفر اسپورتیج 2011 و 2012 و 2013 و 2014 و 2015 و 2016 با درجه گرانروی 75w90 و حجم 0.6 لیتر میباشد.
 • روغن دیفرانسیل جلو اسپورتیج 2011 و 2012 و 2013 و 2014 و 2015 و 2016 با درجه گرانروی 75w90 و حجم 0.3 لیتر میباشد.
 • روغن دیفرانسیل عقب اسپورتیج 2011 و 2012 و 2013 و 2014 و 2015 و 2016 با درجه گرانروی 75w90 و حجم 0.6 لیتر میباشد.
 • روغن موتور کیا اسپورتیج 4 سیلندر 2011 تا 2016 میباست هر 8000 کیلومتر تعویض شود. سطح کیفی آن SN و درجه گرانروی 5w30 میباشد. حجم روغن موتور کیا اسپورتیج برابر با 4.8 لیتر با تعویض فیلتر است.
 • فیلتر روغن کیا اسپورتیج 4 سیلندر 2011 تا 2016 و فیلتر هوا کیا اسپورتیج 4 سیلندر 2011 تا 2016 میبایست در هر سرویس دوره ای تعویض گردد
 • فیلتر کابین کیا اسپورتیج 4 سیلندر 2011 تا 2016 میباست در هر فصل تعویض گردد
 • صافی بنزین کیا اسپورتیج 4 سیلندر 2011 تا 2016 میباست زیر نظر مکانیک هر 60000 کیلومتر تعویض گردد
 • روغن ترمز کیا اسپورتیج 4 سیلندر 2011 تا 2016 زرد رنگ میباشد و باید هر 50000 کیلومتر تعویض گردد
 • روغن هیدرولیک فرمان کیا اسپورتیج 4 سیلندر 2011 تا 2016 میبایست هر 10000 کیلومتر توسط اتوسرویس بررسی شود
 • ضدیخ کیا اسپورتیج 4 سیلندر 2011 تا 2016 سبز رنگ و هر دوسال یک بار باید تعویض گردد

خرید روغن موتور اسپورتیج SL

طبق دفترچه راهنمای خودرو اسپورتیج SL، از روغن موتورهای 5W30 برای این خودرو باید استفاده کنیم. حجم روغن موتور اسپرتیج SL حدود ۴.۵ لیتر می باشد که در نسخه های مختلف آن متفاوت است. کیا اسپورتیج ۲۴۰۰cc دقیقا ۴.۸ لیتر و کیا اسپورتیج ۲۷۰۰cc دقیقا ۴.۵لیتر و کیا اسپورتیج ۲۰۰۰cc دقیقا ۴.۶ لیتر روغن موتور با تعویض فیلتر احتیاج دارد. در فصل زمستان می توان از روغن موتورهای 5W40 نیز برای این خودرو استفاده کرد.

خودرو اسپورتیج SL با توجه به اینکه از لحاظ قیمت در رده  خودروهای میان رده به بالا محسوب می شود، هزینه  نگهداری تقریبا بالایی دارد و باید در کیلومتر مناسب روغن موتور آن را تعویض کنید.

با هر بار تعویض روغن فیلتر روغن آن را نیز باید تعویض کنید. خودرو کیا اسپورتیج SL در مدل ها و سال های مختلفی تولید شده است. دسته بندی های مختلفی برای کیا اسپورتیج وجود دارد. از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، یک دسته از خودروهای اسپورتیج میباشد. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ نسخه های مختلف کیا اسپورتیج میباشد.

دو نوع موتور برای مدلهای اسپورتیج ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده است؛ موتورهای چهار سیلندر ۲.۴ لیتری تنفس طبیعی و موتورهای چهار سیلندر ۲ لیتری مجهز به سیستم توربو شارژ. که هر دو از شتاب بسیار خوبی برخوردار هستند.

روغن موتور مناسب برای خودرو کیا اسپورتیج 2016-2011

بر اساس توصیه شرکت سازنده، بهترین روغن موتور برای این نسل از کیا اسپورتیج روغن موتور SAE 5W-30 تمام سینتتیک می باشد. برای تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، پیشنهاد می‌شود در هر 6000 تا 8000 کیلومتر این کار را انجام دهید.

البته لازم به ذکر است که درجه ویسکوزیته مناسب برای تمام فصول سال، روغن موتور با درجه ویسکوزیته 30-SAE 5W می باشد، ولی در مناطق گرم و تابستان می‌توان از روغن موتور 40-SAE 5W استفاده کرد. سطح کیفی پیشنهاد شده برای روغن موتور برابر با API SP , API SN+ Plus , API SN می باشد و میزان حجم مورد نیاز روغن موتور برابر با 4.6 لیتر است.

روغن موتور مناسب برای خودرو کیا اسپورتیج 2018-2017

بهتر است برای این مدل اسپرتیج از روغن موتور با وسیکوزینه SAE 5W-30 در تمام مناطق کشور و روغن موتور با ویسکوزینه SAE 5W-20 در مناطق خیلی سرد استفاده شود. روغن موتور مورد استفاده باید دارای سطح کیفیت API SP, API SN+ Plus باشد. باتوجه به ساختار موتورهای GDI توصیه شده است از روغن موتور تمام سینتتیک استفاده شود.

زمان تعویص روغن موتور بین 7000 کیلومتر تا 10000 کیلومتر می باشد و در هر بار تعویض روغن باید فیلتر روغن نیز تعویض گردد.

روغن گیربکس مناسب برای خودرو کیا اسپورتیج 2018-2011

طبق توصیه شرکت سازنده روغن گیربکس مورد استفاده باید دارای سطح کیفیت ATF SP-IV و ATF SP4 مورد تایید باشد. حجم روغن گیربکس مورد نیاز برابر با 7.1 لیتر میباشد و زمان تعویض بین 50000 کیلومتر تا 60000 کیلومتر یا هر 4 سال یک بار می باشد. با توجه به این که فیلتر روغن گیربکس اسپورتیج داخل گیربکس است، تعویض روغن باید با دستگاه ساکشن و توسط افراد ماهر انجام شود.

فیلتر روغن و فیلتر هوا اسپرتیج SL

فیلترهای خودرو اسپورتیج بر اساس نوع آنها به دسته بندی های مختلفی تقسیم می گردد. فیلتر روغن خودرو اسپورتیج SL و بقیه نسخه ها یکسان است اما فیلتر هوای آنها متفاوت است. فیلتر هوای خودرو اسپورتیج اس ال با هر بار تعویض روغن باید تعویض گردد همچنین فیلتر اتاق اسپورتیج SL نیز باید با هر بار تعویض روغن به صورت کامل تعویض گردد.

روغن موتور برای اسپورتیج

چه عواملی را زمان خرید بهترین روغن موتور برای اسپورتیج باید در نظر بگیریم ؟

برای خرید بهترین روغن موتور برای اسپورتیج باید در مورد ویژگی های روغن موتور اطلاعات بیشتری داشته باشید. برخی از عواملی که نیاز است زمان خرید بهترین روغن موتور اسپورتیج بررسی شود عبارت است از :

میزان گرانروی و یا ویسکوزیته

یکی از مهمترین نکاتی که شما زمان خرید بهترین روغن موتور اسپورتیج باید به آن دقت داشته باشید میزان گرانروی و ویسکوزیته روغن موتور می باشد. آب و هوای هر یک از شهرها با یکدیگر فرق می کند. بسیاری از افراد روغن موتور هایی که مشخصات شان SAE 10W – 40  است را استفاده می کنند.

این روغن موتور ها کیفیت بالایی دارند و در دماهای متفاوت می توانند عملکرد مناسبی را نشان دهند. اگر نرخ گرانروی روغن موتور متفاوت باشد خودرو در افزایش و کاهش دما با مشکل مواجه خواهد شد. به همین دلیل خرابی های زیادی برای خودرو به وجود می آید.

استاندارد API

استاندارد API یکی دیگر از ویژگی ها و عواملی است که شما زمان خرید روغن موتور خودروی اسپورتیج باید به آن دقت داشته باشید. در واقع این استاندارد به عنوان یکی از استانداردهای ضروری تولید روانکارها و روغن ها شناخته می شود. بسیاری از تولید کنندگانی که تولید روغن های موتور را بر عهده دارند، این استاندارد را در نظر می گیرند.

این استاندارد در انواع روغن موتور ها به نحو خاصی نشان داده می شود. به عنوان مثال استاندارد API در موتور دیزلی و بنزینی به این معنی است که روغن موتور منحصر به فرد می باشد. در موتورهای دیزلی این استاندارد را با حرفC  نشان می دهند. در موتورهای بنزینی این نمونه استاندارد را با حرف S نشان می دهند.

استاندارد SAE

یکی دیگر از عواملی که زمان خرید بهترین روغن موتور برای اسپورتیج باید به آن دقت داشته باشید استاندارد SAE است. در بین انواع استانداردهای روغن موتور، یکی از استانداردهایی که کیفیت و کارایی روغن موتور را تعیین می‌ کند این استاندارد می باشد. این استاندارد را شما بدون شک روی تمامی جعبه های روغن موتور مشاهده می کنید.

اعداد ۰ تا ۶۰ به عنوان درجه استاندارد روی جعبه نشان داده خواهد شد. در برخی از مواقع حرف W را که به معنی زمستان است، در کنار اعداد می گذارند. استاندارد SAE یکی از استانداردهایی به شمار می‌ رود که تعیین‌ کننده ویسکوزیته روغن می باشد. اعداد و حروف نمایانگر گرانروی و غلظت بالای روغن موتور هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید