آموزشی

روغن صنعتی انتقال حرارت چه ویژگی هایی دارد؟

روغن صنعتی انتقال حرارت

آیا میخواهید از روغن صنعتی انتقال حرارت استفاده کنید؟ نمیدانید از کجا باید آن را تهیه کنید؟ در مورد ویژگی های روغن های انتقال حرارت چیزی نمیدانید؟ ما در این مطلب پاسخ پرسش های مطرح شده را بررسی میکنیم. با روغن سیتی همراه باشید.

روغن صنعتی انتقال حرارت چیست؟

روغن انتقال حرارت، یکی از مهم ترین روغن های صنعتی بوده که در کارخانه های بسیاری از آن استفاده می شود. انقلاب صنعتی سبب شد تا ماشین ها و دستگاه‌ های مختلف، جایگزین انسان ها شوند. ماشین ها و دستگاه هایی که امروز جایگزین انسان ها شدند و در کارخانه ها امور مختلف را انجام می دهند؛ ویژگی های گوناگونی دارند. در بعضی از این ماشین ها لازم است تا، انتقال حرارت از یک بخش به بخش دیگر انجام شود.

برای این کار در کارخانه های صنعتی، از این روغن استفاده می شود. صنایع مختلف امروزه این روغن صنعتی را به سبب ویژگی های خود چایگزین آب کردند و مزیت های خود، جایگزین آب کردند. از جمله مهم ترین مزیت هایی که روغن صنعتی دارد؛ نقطه جوش بالا می باشد. این ماده می ‌تواند بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ درجه حرارت را تحمل کرده و به نقطه جوش نرسد. و یکی دیگر از ویژگی های طول عمر بالای آن می باشید.

کاربردهای روغن انتقال حرارت

در واقع روغن های انتقال حرارت در بسیاری از مشاغل صنعتی که نیاز به انتقال گرما به وسیله یک سیال از یک قسمت به قسمتی دیگر باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی در هر یک از فرایندهای مختلف صنعتی که نیاز به سیستم های گرمایشی و یا سرمایشی باشد از روغن های انتقال حرارت استفاده می شود.

می توان به صنایع مختلف پتروشیمی، چوب، شیمیایی و نساجی  و… اشاره کرد.

روانکار صنعتی

خصوصیات مهم یک روغن صنعتی انتقال حرارت چه پارامترهایی باید باشد؟

هنگام انتخاب روغن انتقال حرارت به چه نکاتی باید توجه کرد

روغن انتقال حرارت : طیف گسترده ای از روغن های انتقال حرارت برای انتخاب وجود دارد و هر محصول خواص خاص خود را دارد. اما چگونه می توانید یک مورد مناسب برای کاربردی خاص پیدا نمود ؟
چند معیار کلیدی به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

آب و بخار متداول ترین مدیا انتقال حرارت هستند. با این حال، در دمای بالای 200 درجه سانتی گراد، سیستم ها باید تحت فشار باشند و برای اطمینان از عملکرد ایمن، تلاش نظارتی قابل توجهی لازم است.

آب و بخار همچنین باعث خوردگی لوله ها و سایر قسمت های سیستم می شود و این البته یک عیب بزرگ دیگر است. روغن های انتقال حرارت معدنی و مصنوعی جایگزین های مناسبی برای آب هستند. این محصولات برای محدوده دمایی بین 200 تا 400 درجه سانتیگراد مناسب هستند و سیستمها در دماهای تا 350 درجه سانتیگراد تحت فشار قرار زیاد قرار نمیگیرند .

برخی از معیارهای کلیدی روغن انتقال حرارت عبارتند از ویسکوزیته کم، پایداری حرارتی خوب، نقطه اشتعال بالا، خواص انتقال حرارت خوب و سازگار با محیط زیست . روغن همچنین باید خورنده، سمی و قابل اشتعال نباشد.

هیچ روغن انتقال حرارتی نمی تواند همه این معیارها را به یک اندازه برآورده کند و در نتیجه هر انتخابی به شرایط و فیمت بستگی دارد با این حال، برخی از پارامترهای کلیدی می توانند به انتخاب آسان تر کمک کنند.

ویسکوزیته باید پایین باشد مخصوصاً در انتهای پایین محدوده دما زیرا این امر بر پایین ترین دمایی که می توان سیستم را در آن دما راه اندازی کرد تأثیر می گذارد. این امر می تواند به ویژه زمانی مهم باشد که سیستم ها در فضای باز قرار دارند یا اگر گرمایش کمکی در دسترس نباشد.

ویسکوزیته عملیاتی بر خواص جریان در لوله ها تأثیر می گذارد و به طور بالقوه باعث تلفات ناشی از اصطکاک می شود. ویسکوزیته صحیح و جریان متلاطم روغن ، میزان نتقال حرارت را افزایش می دهد.

پایداری حرارتی روغن نقش مهمی در راندمان پمپ و عملکرد ایمن سیستم انتقال حرارت دارد. روغن های انتقال حرارت معمولاً مخلوط هستند. اجزای از روغن با نقطه جوش پایین در طول عملیات حرارتی تبخیر می شوند و باید حذف شوند زیرا تأثیر عمده ای بر ویژگی های عملکرد کلیدی روغن انتقال حرارت دارند.

آنها ویسکوزیته را کاهش می دهند و نقطه اشتعال را کاهش می دهند. اگر دما همچنان به افزایش خود ادامه دهد، اجزای تشکیل دهنده با نقطه جوش بالا شکسته شده و لجنی با ویسکوزیته بالا تولید می کنند که رسوباتی کک مانند را درون لوله ها و سطوح گرمایشی میتوانند ایجاد کنند.

بصورت خلاصه خصوصیات مهم یک روغن انتقال حرارت پارامترهایی به شرح زیر است

 •  ویسکوزیته پایین به جهت افزایش قدرت انتقال حرارت
 •  پایداری حرارتی بالا و ثابت بودن خواص روغن بصورتیکه در طول زمان استفاده از روغن به راحتی تخریب نگردد
 •  داشتن نقطه جوش و نقطه اشتعال بالا و فراریت و فشار بخار پایین تا خطر آتش سوزی ناشی از نشت روغن به حداقل برسد
 •  نداشتن قابلیت خورندگی سطوح فلزی تا باعث سوراخ شدن لوله ها و تخریب سطوح فلزی در تماس یا روغن داغ نگردد
 •  غیر سمی بودن تا در زمان نشت برای افراد در معرض تماس با این روغن خطری نداشته باشد
 •  مقاومت بالا در برابر واکنش با هوا و اکسیداسیون که منجرتخریب روغن و تشکیل لجن در زمان کوتاه نگردد

نکاتی در مورد روان کننده ها

چرا روغن بهران حرارت؟

همانگونه که میدانید این روغن از تولیدات شرکت بهران است. از آنجایی که این روغن در ایران تولید و عرضه میشود، پس نسبت به نمونه های خارجی قیمت بهتری دارد .

روغن بهران حرارت میتواند تا دمای 320 درجه از خود مقاومت نشان دهد. این مقاومت به آن معناست که تا این دما، ویژگی های روغن حفظ میشود و تغییر حالت نمیدهد. این روغن از پایه مواد معدنی تشکیل شده است که به آن مواد افزودنی متناسب با ویژگی ها اضافه میشود.

مزایا روغن بهران حرارت

شما برای خرید هر روغن صنعتی به دنبال مزایا و ویژگی های آن هستید.

 • این روغن در دمای بالا پایداری خود را حفظ میکند و اکسیده نمیشود.
 • در درمای بالا اکسیده نمیشود.
 • در دمای بالا لجن تشکیل نمیشود.
 • فرار بود این روغن کم است.
 • روغن بهران حرارت در دمای بالا گرانروی اش تغییر نمیکند.

محل نگهداری از Heat transfer oil

برای نگهداری از روغن انتقال حرارت باید آن را به صورت افقی قرار داد تا دریچه آن در قسمت زیری سطح روغن قرار بگیرد. محل قرار گیری روغن نیز باید در مکانی ترجیحا سربسته و فاقد هر گونه رطوبت و آلودگی و دمای زیاد باشد.

فراموش نکنید که در مواقع ضروری حتما اقدام به تعویض روغن شود.

اما سوال اینجاست که چه زمانی برای تعویض روغن مناسب است؟

همانطور که اشاره شد، یک Heat transfer oil مناسب باید دارای ویژگی هایی نظیر پایداری حرارتی و عمر کارایی طولانی باشد. اما بهتر است به صورت سالانه توسط متخصصان تمامی ویژگی های روغن چک و بررسی شود تا در صورت نیاز به تعویض، سریعا اقدامات لازم انجام شود. در صورت عدم توجه به زمان مناسب برای تعویض روغن، ممکن است ضررها و آسیب های فراوانی به سیستم وارد شود. در نتیجه این روغن ها باید در صورت نیاز به تعویض، سریعا تعویض شوند.

اما بد نیست بدانید که اکثر روغن های انتقال حرارت با کیفیت به راحتی می توانند تا چندین سال عمر مفید داشته باشند .

انتخاب روغن صنعتی

چه عواملی باعث کاهش طول عمر مفید روغن انتقال حرارت خواهد شد؟

اما برخی شرایط و ویژگی ها هستند که ممکن است در کاهش عمر مفید این روغن ها تاثیر داشته باشند . برای مثال روغن های حرارتی به صورت طبیعی با اکسیژن واکنش برقرار می کنند و هنگام انجام واکنش هیدروکربن ها با اکسیژن، اسیدهایی ایجاد می شود که باعث افزایش احتمال خورندگی خواهند شد. در نتیجه هنگام انتخاب و خرید روغن انتقال حرارت باید به میزان مقاومت به اکسایش روغن ها نیز توجه ویژه ای داشت.

همچنین در طی فرایندهای صنعتی، ممکن است ترکیبات مختلف پلیمری، گرد و خاک، رسوب و… در روغن ایجاد شود که باعث افزایش اکسیداسیون خواهند شد.

روغن انتقال حرارت را از کجا بخریم؟

 • برای خرید روغن های صنعتی به ویژه روغن انتقال حرارت باید دقت لازم را داشته باشید.
 • سعی کنید همیشه از مراکز معتبر اقدام به خرید روغن کنید.
 • شرکت روغن سیتی میتوانید روغن های با کیفیت برتر و اصل به شما ارائه کند.
 • اگر از فروشگاه های متفرقه اقدام به خرید کنید، ممکن است روغن تقلبی به شما داده شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید