آموزشی

تاثیر روغن موتور در شتاب خودرو

تاثیر روغن موتور در شتاب خودرو

تاثیر روغن موتور در شتاب خودرو : اگر مدتی است شتاب خودروی شما کاهش یافته است و دلیل آن را نمی دانید، بهتر است تا خواندن این بخش را از دست ندهید. ما در این بخش تصمیم داریم یکی از تاثیرگذارترین عواملی که باعث افزایش یا کاهش شتاب ماشین می شود را مورد بررسی قرار دهیم. با روغن سیتی همراه باشید.

آیا میدانید تاثیر روغن موتور در شتاب خودرو چیست؟  قطعا هر راننده ای دوست دارد بیشترین شتاب را از اتومبیل خود دریافت کند. گاهی ممکن است به دلایل مختلف، شتاب اتومبیل پایین بیاید. قطعا کاهش شتاب ماشین برای هیچ کسی خوشایند نیست؛ به خصوص برای جوانان. به همین علت ما می خواهیم در این بخش به بررسی عواملی که در کاهش شتاب اتومبیل تاثیرگذار هستند بپردازیم و راه چاره ای برای برطرف کردن این مشکل را برای شما عنوان کنیم.

تاثیر روغن موتور در شتاب خودرو

روغن موتور در افزایش یا کاهش شتاب ماشین تاثیر بسیار زیادی دارد. این روغن مهم در خودرو اگر کیفیت لازم را داشته باشد، قطعا باعث شتاب بیشتر اتومبیل می شود. همچنین اگر این روغن کیفیت خوبی نداشته باشد، باعث کاهش شتاب اتومبیل می شود. بنابراین توجه به نوع روغن موتوری که برای خودروی خود استفاده می کنید، در شتاب خودرو تاثیرگذار است. اما این موضوع فقط به انتخاب روغن موتور ختم نمی شود؛ بلکه عوامل دیگری نیز در شتاب اتومبیل تاثیرگذار هستند.

یکی دیگر از عوامل مهم تاثیرگذار در شتاب اتومبیل، تعویض به موقع روغن موتور است. همانطور که میدانید وجود روغن موتور در انجین خودرو بسیار مهم و ضروری است. به گونه ای که اگر این روغن در انجین موتور وجود نداشته باشد، تقریبا عملکرد سایر قطعات داخل موتور، متوقف می شوند. این روغن دائما در موتور خودرو در حال گردش است تا وظایف خود را به خوبی انجام دهد. به همین علت، پس از مدتی کار کردن، عملکرد خود را از دست می دهد. تعویض به موقع روغن موتور علاوه بر تاثیر بر شتاب خودرو، بر کیفیت عملکرد قطعات خودرو نیز تاثیر می گذارد.

تاثیر روغن موتور در شتاب خودرو

روغن موتور در افزایش شتاب خودرو

اگر قصد افزایش شتاب خودرو خود را دارید، یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، توجه به روغن موتور و فیلتر آن می باشد. چرا که هرچه کیفیت روغن موتور داخل خودروی شما بهتر باشد، قطعات خودرو با سرعت و کیفیت بیشتری حرکت می کنند. همچنین از مزایای دیگر روغن موتور، کاهش گرما و همچنین خنک کردن قطعات داخل موتور می باشد. برای خرید یک روغن موتور با کیفیت باید توجه داشته باشید که روغن موتور هر خودرو با خودروی دیگری متفاوت است و باید روغن مخصوص به موتور خودروی خود را تهیه کنید.

همچنین باید توجه داشته باشید که حتما روغن موتور خود را بسته به نوع آن، پس از طی مسافت معینی تعویض نمایید تا موتور شما آسیب نبیند. همچنین یک نکته بسیار مهم که باید به آن توجه داشته باشید این است که پس از تعویض روغن موتور خودروی خود اقدام به تعویض فیلتر روغن موتور خودروی خود را تعویض نمایید.

دیگر راه‌های افزایش شتاب خودرو

افزایش شتاب خودرو با تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا مجرای تنفس موتور است. این فیلتر باید تمیز و به دور از آلودگی باشد. پس از مدتی استفاده، منافذ این فیلتر با ذرات گردوغبار و آلودگی‌های دیگر دچار گرفتگی می‌شود. در این صورت، هوای کمتری وارد محفظه احتراق شده و شتاب خودرو پایین می‌آید؛ بنابراین تعویض به‌موقع فیلتر هوا می‌توان نقش مؤثری در افزایش شتاب خودرو داشته باشد. همچنین می‌توان پا را فراتر گذاشت و از فیلترهای هوای اسپرت استفاده کرد که هوای بیشتری را به موتور می‌رسانند.

افزایش شتاب با تمیز کردن انژکتور

ناخالصی‌هایی که در بنزین وجود دارد به‌مرورزمان در دهانه انژکتور رسوب می‌کند و درنتیجه سوختی کمتر از آنچه باید وارد سیلندرها می‌شود. بدین ترتیب احتراق نامناسب صورت می‌گیرد و شتاب خودرو کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین هر چند وقت یک‌بار باید اقدام به شستشو انژکتورها کرد. یکی از راه‌های ساده و کم‌هزینه برای این کار استفاده از مکمل‌های انژکتور شور است که در باک ریخته شده و پس از مخلوط شدن با بنزین، رسوبات انژکتورها را پاک می‌کند.

بررسی پمپ بنزین خودرو

وظیفه پمپ بنزین ارسال سوخت از باک خودرو به سمت انژکتورها است. اگر این پمپ به‌خوبی عمل نکند، سوخت کافی به سیلندرها نمی‌رسد و درنتیجه شتاب خودرو تا حد زیادی کاهش می‌یابد. برای افزایش شتاب ماشین باید پمپ بنزین را به‌صورت دوره‌ای بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. وقتی پمپ بنزین فرسوده می‌شود، خودرو در دور موتورهای بالا کم می‌آورد؛ بنابراین اگر در هنگام عبور از جاده‌های کوهستانی احساس کردید که خودرو کشش کافی برای سربالایی ندارد، به خرابی پمپ بنزین شک کنید.

افزایش شتاب با تعویض فیلتر بنزین

در مسیر باک خودرو تا پمپ بنزین یک صافی تعبیه شده است که اگر ناخالصی در سوخت وجود داشت، وارد پمپ و موتور خودرو نشود؛ اما صافی بنزین به‌مرور کارایی خود را از دست می‌دهد و منافذ آن بسته می‌شود. درنتیجه پمپ بنزین نمی‌تواند به‌درستی عمل کند و سوخت کافی را به انژکتورها بفرستد. یکی از روش‌های افزایش شتاب خودرو، تعویض به‌موقع صافی بنزین است.

بررسی استپر موتور

یکی از وظایف استپر موتور تنظیم هوای ورودی به سیلندرها است. درصورتی‌که این قطعه ایراد پیدا کند، خودرو به شتاب کافی نمی‌رسد و با مشکلاتی روبرو می‌شود. وقتی هوای داخل سیلندر کافی نباشد، احتراق ناقص انجام می‌گیرد. ازآنجایی‌که استپر در مسیر عبور هوا و سوخت قرار دارد، خیلی زود دچار آلودگی و کثیفی می‌شود. تجمع رسوبات در استپر موجب می‌شود که دریچه گاز به‌خوبی باز و بسته نشود. در این مواقع خودرو خیلی گاز می‌خورد یا در آستانه خاموش شدن قرار می‌گیرد. برای رفع چنین مشکلی باید استپر از جای خود باز و تمیز کرد. با این کار شتاب خودرو بیشتر می‌شود.

لاستیک مناسب

لاستیک یکی از مهم‌ترین قطعاتی است که می‌تواند روی شتاب و سرعت خودرو تأثیر بگذارد. سایز لاستیک برای هر خودرویی متفاوت است و اگر لاستیک مناسب آن استفاده نشود، می‌تواند تأثیر مستقیمی در کاهش شتاب خودرو داشته باشد. اگر لاستیک بیش از حد پهن باشد، هنگام حرکت اصطکاک بیشتری با زمین دارد و این باعث کاهش شتاب خودرو می‌شود. همچنین لاستیک‌های فرسوده به خاطر آج کمتر و اصطلاحاً صاف شدن، اصطکاک بیشتری دارند و شتاب را کاهش می‌دهند؛ بنابراین، برای افزایش شتاب خودرو لاستیک‌های فرسوده را تعویض و از لاستیک‌هایی با سایز مناسب خودرو استفاده کنید. علاوه بر این، بالانس لاستیک‌ها و تنظیم فرمان هم تأثیر زیادی در افزایش شتاب ماشین دارد.

تاثیر روغن موتور در شتاب خودرو

کاهش وزن خودرو

طبیعتاً هر چه وزن خودرو سبک‌تر باشد، بهتر شتاب می‌گیرد؛ بنابراین، برای افزایش شتاب خودرو می‌توانید وزن را تا جایی که ممکن است، پایین بیاورید. تعویض فلایویل و میل‌لنگ و همین‌طور دیسک‌های ترمز با نمونه‌های سبک‌تر راه‌هایی برای کاهش وزن خودرو هستند. علاوه بر این، با اقدامات ساده‌ای هم می‌توان وزن خودرو را کمتر کرد. به‌عنوان‌مثال اشیاء اضافی را از صندوق بار خودرو خالی کنید تا وزن کمتر شود.

افزایش شتاب خودرو با دیاگ – ریمپ ECU

یکی از اقدامات تخصصی که برای افزایش شتاب خودرو می‌توان انجام داد، ریمپ کردن ECU است. در خودروهای امروزی، ECU نقش مهمی در کارکرد بخش‌های مختلف خودرو دارد. خودروسازان با برنامه‌ریزی که روی ECU انجام می‌دهند، محدودیت‌هایی را برای خودرو در نظر می‌گیرند که یکی از این محدودیت‌ها شتاب است؛ بنابراین با انجام تغییراتی در تنظیمات برنامه‌های ECU می‌توان محدودیت‌های آن را برداشت. البته این کار نیاز به مهارت و تخصص دارد و توسط دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید