آموزشی

بهترین روغن موتور برای کاهش صدای موتور

کاهش صدای موتور

بهترین روغن موتور برای کاهش صدای موتور : کم کردن صدای موتور ماشین یکی از عوامل مهم و حائز اهمیت برای دارندگان خودرو در سراسر جهان میباشد. صدای موتور و سایر قطعات فنی انواع ماشین ها یکی از عوامل آزار دهنده ای محسوب میشود که نیازمند برطرف شدن میباشد.

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که پس از خروج صداهای آزاردهنده از ماشین خود به فکر تعویض یا خرید خودروی جدید هستید. دست نگه دارید و به نکاتی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم توجه فرمایید. با روغن سیتی همراه شوید.

 دلایل صدای موتور و خودرو

1. صدای سوپاپ‌ها

یکی از دلایل شنیدن صدای غیرعادی از موتور، وجود مشکل در سوپاپ‌ است که این صدا اغلب به صورت تیک تاک و به طور مداوم، از قسمت بالای موتور و دقیقاً از سمت سوپاپ‌ها شنیده می شود. اما این صدا بیشتر به خاطر وجود مشکل در بخش روانکاری مثل کمبود روغن یا سفت شدن فیلر، کم شدن فشار اویل، دپمپ گرفتگی فیلتر روغن، بی‌کیفیتی روغن و … یا لقی سوپاپ‌ها رخ می دهد.

اما به چه صورت این مشکل را حل کنیم؟
برای رفع این مشکل بهتر است که در مرحله اول درب قالپاق سوپاپ‌ها را باز کنیم و برای مدتی نحوه پاشش روغن را بررسی کنیم. اگه فشارش کم بود، بهترین کار این است که خودرو را به مراکز تعمیرگاهی مجاز نشان دهیم.

کاهش صدای موتور

2. آسیب تسمه

آسیب دیدن تسمه هم می‌تواند باعث ایجاد صداهای غیر‌عادی از موتور باشد.. برای رفع این مشکل، تسمه باید تعمیر یا تعویض شود. اگر حتی بعد از خاموش شدن موتور این صدا ادامه داشت، سرپوش فشار رادیاتور را باید چک کرد؛ چرا‌که ممکن است آسیب دیده باشد.

3. تنفس غیرطبیعی موتور

یکی دیگر از علت‌های ایجاد صدای غیر عادی از موتور به علت تنفس غیر طبیعی موتور اتفاق می‌افتد.

4. یاتاقان زدن

خرابی یاتاقان‌ها می تواند باعث شنیده شدن صدای غیرعادی از زیر موتور شود. این صدا واضح و بلند و اغلب به خاطر کمبود روغن موتور و روانکاری نادرست رخ میدهد. بهترین روش برای رفع این صدا این است که موتور از زیر خودرو باز شده و یاتاقان‌ها و میل لنگ بررسی شود.

5. وجود جسم خارجی

وجود یک جسم خارجی در سیلندرها هم میتواند صدای غیر عادی ایجاد کند که صدا به صورت واضح می باشد. این جسم ممکن است در زمان باز کردن ورودی هوای موتور یا تعویض شمع‌های ماشین وارد سیلندر خودرو شده باشد که تنها راه از بین بردن این صدا باز کردن سرسیلندر موتور و خارج کردن آن جسم خارجی میباشد.

6. صدای ضربه در موتور

گاهی اوقات شنیدن صدای غیرعادی از موتور به علت ضربه در موتور رخ می دهد که می‌تواند به خاطر گرم بودن بیش از حد موتور، تنظیم نبودن زمان جرقه، تایم‌بندی اشتباه حرکت پیستون و … باشد. هنگامی که قبل از بالا آمدن پیستون جرقه زده میشود، پیستون در حین بالا آمدن با نیروی زیاد با انفجار در داخل سیلندر روبه‌رو میشود و همین زمانبندی نادرست باعث شنیده شدن صدای بلند میشود. این اتفاق برای موتور مضر است و باید هرچی سریعتر زمان بندی بین پیستون و سیلندر هماهنگ شود.

7. شل شدن زنجیر موتور

همان‌طور که می‌دانید موتورها انواع مختلفی دارند که بعضی از آنها از تسمه تایم یا میل لنگ برای باز و بسته شدن دقیق سوپاپ‌ها و گرفتن نیروی چرخش میل سوپاپ استفاده میکنند. در مقابل برخی هم از زنجیرتایم برای این هدف استفاده می کنند. اما گاهی اوقات ممکن است که زنجیرتایم در اثر کار کردن طولانی مدت آسیب ببیند و صدایی شبیه به صدای فیلرها ایجاد کند.

8. صدای کمپرس سیلندر

اگر واشر سرسیلندر از بین رفته باشد، هنگام اشتعال یک سیلندر به سیلندر کناری سرایت می‌کند و قدرت موتور کم میشود. اگر مشکل خودرو از کمپرس سیلندر باشد، صدای آن واضح میباشد و متخصصان به راحتی آن را تشخیص میدهند.

9. لرزش در بدنه خودرو

اگر همزمان در بدنه خودرو لرزش احساس می کنید و صدای غیرعادی می‌شنوید احتمال دارد که پایه‌های موتور شکسته باشد. البته پاره شدن بست‌های اگزوز نیز میتواند دلیل لرزش بدنه و ایجاد صدای غیرعادی باشد.

10 راهکار کاهش صدای موتور خودرو

1. عدم استفاده از ابزار ضد آیرودینامیک خودرو
2. استفاده از اسپیلتر
3. عایق بندی
4. عدم استفاده از لاستیک های پهن
5. بررسی غلطک تسمه سفت کن
6. کهنه نبودن تسمه
7. بررسی موتور و لوله های اطراف آن
8. بررسی پمپ هیدرولیک
9. بررسی محفظه زیر موتور و داخل سیلندر
10. بررسی پلوس خودرو

کاهش صدای موتور

آیا امکان کاهش صدای موتور توسط روغن موتور وجود دارد؟

هیچ کسی یک موتور پر سر و صدا را دوست ندارند، و اگر ماشینی دارید که موتور پر سر و صدا دارد احتمالاً به دنبال یک راه حل آسان برای رفع آن مشکل می باشید. در حقیقت، دلایل بالقوه زیادی برای صدای موتور وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به روغن موتور اشاره کرد.
در بررسی اینکه آیا روغن موتور می تواند صدای موتور پر سر و صدا رو کم کند، باید اول به عملکرد روغن موتور بپردازیم.

روغن موتور برای روانکاری قطعات متحرک و محافظت از آنها در برابر آسیب ناشی از تماس عمل می کند. روغن موتور همچنین با تمیز کردن رسوبات آسیب دیده و حذف آنها از سطوح روغن کاری شده از آن ها محافظت میکند. روغن موتور ، اسیدهای خورنده ای را که در گرما و فشار محیط موتور تشکیل میشوند را خنثی می کند. همچنین روغن موتور وظیفه مهمی برای پخش و دور کردن گرما از قطعات موتور را دارد.

هنگامی که حجم روغن کم یا فشار روغن کم می شود، معمولاً صدای ” تلق” را از سوپاپ های موتور می شنویم. این میتواند نه تنها به دلیل کمبود روغن، بلکه به دلیل قدیمی شدن بیش از حد روغن باشد. به هر حال، روغن کافی به آن قسمت ها نمی رسد و باعث ایجاد صدا اضافی از موتور خودرو می شود. راه حل ساده در این مورد این است که روغن خودرو خود را عوض کنید یا روغن اضافه کنید تا حجم روغن به سطح مناسب بازگردد.

همچنین اگر سطح روغن بسیار پایین باشد ، به این دلیل است که روغن موتور به مرور زمان بر اثر یک مشکل مکانیکی مانند نشت روغن کاهش پیدا کرده است. اضافه کردن روغن بیشتر، باعث از بین رفتن صدا می شود، اما علت اصلی موتور پر سر و صدا یعنی نشت روغن را حل نمی کند بنابراین استفاده از روغن موتور مناسب و با کیفیت بالا ( مخصوصا با افزودنی های نانو ) علاوه بر اینکه صدای موتور خودرو را کاهش می دهد ، باعث مصرف کمتر سوخت و کاهش لرزش موتور خودروی شما می شود.

بهترین روغن موتور ماشین

برای انتخاب بهترین روغن ماشین لازم است ابتدا بدانیم که این روغن در فصل سرما یا گرما چه عملکردی درون موتور خودرو دارد. البته اینکه در فصل سرد باید از روغن هایی با ویسکوزیته یا گرانروی کمتر استفاده کرد و در جای گرمسیر برعکس اشتباه است!

باید بدانیم که بین غلظت روغن موتور و دمای هوا نسبت عکس برقرار است، یعنی هر چه دمای هوا گرمتر باشد روغن موتوری مناسب ماشین است که غلظت بالاتری دارد! یا به زبان علمی تر ویکوزیته (گرانروی) آن بیشتر است.
خرید روغن موتورهای غلیظ در گرما باعث میشود تا زمانیکه دمای موتور بالا میرود، مایع روغنی بیش از حد رقیق یا آبکی نشود.

بطور مثال روغن موتور مناسب برای خودرو نیسان ماکسیما (مونتاز شده توسط پارس خودرو) در هوای گرم 10w40 است ولی ایساکو توصیه کرده که کسانیکه در مناطق معتدلتر مانند تهران رانندگی میکنند از روغن 10w30 استفاده کنند.

اما بحث اصلی اینجاست که کارخانه معمولا از بصرفه ترین روغن بعد از تولید خودرو استفاده میکند! یعنی شما میتوانید با کمی تحقیق روغن بهتری نیز در موتور ماشین خود بریزید. مسئله استفاده روغن موتور در فصل سرما یا گرما برای استارت اولیه و خنک کاری موتور میباشد که توصیه میشود جهت بهبود عملکرد موتور خودرو از روغن هایی با گرانروی بهتر استفاده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید