اخبار

چه روغن موتوری برای موتورسیکلت مناسب است؟

چه روغن موتوری برای موتورسیکلت مناسب است؟

چه روغن موتوری برای موتورسیکلت مناسب است؟ پیدا کردن روغن موتور مناسب برای موتورسیکلت و فهمیدن اینکه چه روغنی برای موتورسیکلت مناسب است کار ساده‌ای نیست. نه تنها موتورسیکلت‌ها تنوعی بیشتر از خودروها در بازار دارند، بلکه معمولا داده‌ها و اطلاعات نیز در مورد آن‌ها کمتر است. بیراه نیست اگر ادعا کنیم توجه به نگهداری از موتورسیکلت نیز کم‌تر از خودروها است اما باید بدانید که پیشرانه موتورسیکلت فرق چندانی با پیشرانه خودرو ندارد؛ پس خیلی مهم است که معیارهای مختلف را در نظر گرفته و بدانیم چه روغنی برای موتورسیکلت مناسب است. در ادامه این مطلب از روغن سیتی با ما همراه باشید تا همه چیز درباره روغن موتورسیکلت را خدمت شما شرح دهیم.

روغن موتورسیکلت چیست؟

کار اصلی روغن موتور تشکیل فیلم روغن بین قطعات فلزی موتور است تا از سایش آن‌ها به یکدیگر جلوگیری کند، ولی در موتورسیکلت‌ها، روغن موتور وظیفه مهم دیگری هم دارد و آن خنک کاری موتور است.

کار اصلی روغن موتور تشکیل فیلم روغن بین قطعات فلزی موتور است تا از سایش آن‌ها به یکدیگر جلوگیری کند

البته این نقش در موتورسیکلت‌های آب خنک یا اصطلاحا رادیاتوردار کمرنگ‌تر است. با این وجود بیشتر موتورسیکلت‌های موجود در بازار از نوع هوا خنک هستند و برای کاهش دمای موتور و عوامل دیگری به جز آب وابستگی دارند.

انواع روغن موتور موتور سیکلت

همه روغن های موتور از روغن های پایه و افزودنی های افزایش دهنده عملکرد تشکیل شده اند. بسته به نوع روغن پایه، روغن های موتور به سه نوع مصنوعی، نیمه سنتتیک و معدنی طبقه بندی می شوند.

روغن های موتور سیکلت بر پایه معدنی

روغن های معدنی از نفت خام به دست می آیند. در طی فرآیند پالایش، آلاینده های ناخواسته از بین می روند. یکی از بزرگترین مزایای روغن پایه معدنی قیمت پایین آن در مقایسه با روغن های مصنوعی آن است.

با این حال، آنها به اندازه روغن های مصنوعی کارآمد نیستند. آنها کندتر از موتور عبور می کنند که منجر به افزایش مصرف سوخت و بر عملکرد کلی موتور می شود. همچنین ساختار آنها از برهمکنش مولکول ها در شرایط عملیاتی شدید جلوگیری می کند. به همین دلیل است که آنها برای موتورسیکلت هایی با موتورهای قدیمی یا موتورهای با ظرفیت موتور کمتر ایده آل هستند.

روغن نیمه سنتتیک

اگر به دنبال روغن‌های موتور سیکلت هستید که در دماهای پایین عملکرد بهتری داشته باشند و بتوانند اکسیداسیون را مسدود کنند، اما نمی‌خواهید روغن‌های تمام سنتتیک بخرید، روغن‌های موتور نیمه سنتتیک برای شما مناسب هستند.

همانطور که از نام آنها پیداست روغن های نیمه سنتتیک ترکیبی از روغن های معدنی و مصنوعی هستند. به آنها روغن های نیمه سنتتیک یا روغن های ترکیبی مصنوعی نیز می گویند. آنها محافظت بهتری نسبت به روغن‌های معدنی معمولی ارائه می‌دهند، و در عین حال، مقرون به صرفه‌تر از روغن‌های کاملاً مصنوعی هستند.

روغن موتورهای نیمه سنتتیک موتور سیکلت همچنین حاوی مواد افزودنی مصنوعی قوی است که عملکرد آنها را افزایش می دهد و حتی برخی ویژگی های جدید را به روغن اضافه می کند.

چه روغن موتوری برای موتورسیکلت مناسب است؟

روغن های موتور بر پایه مصنوعی

تفاوت اصلی بین روغن های مصنوعی و معدنی در فرمول آنها نهفته است. روغن های مصنوعی تغییرات پیچیده تری را در آزمایشگاه انجام می دهند. روغن های مصنوعی بیشتر برای مدل های جدید موتورسیکلت استفاده می شوند.

هر موتورسیکلتی با حجم موتور بزرگتر (بالاتر از ۲۰۰ سی سی) باید از روغن های مصنوعی استفاده کند. این روغن های پیشرفته به مراتب بهتر از روغن های معدنی و نیمه مصنوعی عمل می کنند. آنها روغن کاری و محافظت استثنایی را برای موتورهایی که تحت فشارهای بیشتری قرار می گیرند ارائه می دهند.

برخی از ویژگی های کلیدی که روغن های مصنوعی را از روغن های معدنی متمایز می کند عبارتند از:

 • حفاظت در برابر خوردگی
 • ضد اصطکاک
 • خنک کننده تقویت شده
 • فواصل تخلیه طولانی
 • انتشار کمتر
 • بهبود مصرف سوخت

مهمتر از همه، روغن های مصنوعی دوام بیشتری دارند و از موتور محافظت بهتری می کنند. عیب اصلی آنها قیمت بالا است. با این حال، آن را یک سرمایه گذاری بلندمدت در عملکرد بالا دو چرخ خود در نظر بگیرید.

روغن موتور ۲ زمانه و ۴ زمانه

موتورهای موتورسیکلت و اسکوتر می توانند چهار زمانه (4T) و دو زمانه (2T) باشند. تفاوت اصلی بین آنها در تعداد ضرباتی است که پیستون در طول هر چرخه به سمت بالا و پایین حرکت می کند.

 • روغن موتور سیکلت دو زمانه

در موتورهای دو زمانه در هر دو بار حرکت پیستون نیرو تولید می شود. آنها مقرون به صرفه تر و سبک تر از همتایان چهار زمانه خود هستند.

با این حال، آنها معایب متعددی از جمله ناکارآمدی سوخت، سر و صدای بیشتر، ارتعاشات و اثرات زیست محیطی بالا دارند. به همین دلیل است که آنها اغلب در موتورهای کوچک، از جمله موتور سیکلت، دوچرخه، و گاری کار استفاده می شوند.

موتورهای موتور سیکلت دو زمانه نیاز به استفاده از روغن موتورهای 2T دارند.

روغن پایه در روغن های 2T می تواند کرچک، نفتی، نیمه سنتتیک یا مصنوعی باشد. موتورهای دو زمانه مدرن از روغن های مصنوعی استفاده می کنند که محافظت بهتری را ارائه می دهند و آلایندگی را کاهش می دهند.

روغن های پیشرفته 2T همچنین حاوی افزودنی های خلاقانه ای هستند که عملکرد روغن های پایه را افزایش می دهند و حتی برخی ویژگی های جدید را به آنها اضافه می کنند. برخی از آنها تثبیت کننده سوخت، مواد شوینده، عوامل ضد سایش، اجزای زیست تخریب پذیری و غیره هستند.

Valvoline خط کاملی از روغن های 2T با عملکرد بالا را ارائه می دهد. بعضی از آنها … هستند:

 1. روغن موتور سیکلت Valvoline DuraBlend™ 2T عملکرد برتر موتور را ارائه می دهد و دود اگزوز را به حداقل می رساند.
 2. روغن موتور Valvoline DuraBlend™ Scooter 2T یک روغن نیمه مصنوعی است که از موتورهای اسکوتر در شرایط آب و هوایی سخت محافظت می کند.
 3. روغن موتور سیکلت Racing 2T به طور خاص برای موتورهای مسابقه موتور سیکلت 2T طراحی شده است.
 4. روغن موتور سیکلت Valvoline SynPower 2T یک روغن تمام مصنوعی است که بالاترین عملکرد را تضمین می کند و دود را کاهش می دهد.
 • روغن موتور سیکلت چهار زمانه

در موتورهای چهار زمانه، در هر چهار ضربه پیستون نیرو تولید می شود. هر رویداد در موتورهای چهار زمانه (مصرف، تراکم، قدرت و اگزوز) حرکت پیستون جداگانه ای را انجام می دهد. دقیقاً به همین دلیل است که موتورهای چهار زمانه نسبت به موتورهای دو زمانه مصرف سوخت کمتری دارند و آلایندگی کمتری دارند.

به همین دلیل است که از آنها در موتورهای مدرن موتور سیکلت استفاده می شود.

برای موتورسیکلت با موتور چهار زمانه، باید روغن چهار زمانه با کیفیت را انتخاب کنید. برخلاف روغن های دو زمانه، روغن های موتور چهار زمانه با سوخت موتورسیکلت نمی سوزند. در عوض، آنها اجزای موتور را به گردش در می آورند و روغن کاری می کنند. آنها همچنین گرما را کاهش می دهند و ناخالصی ها را فیلتر می کنند.

روغن موتورهای چهار زمانه همچنین دارای غلظت بیشتری از افزودنی های تقویت کننده عملکرد مانند مواد شوینده، پخش کننده ها، مواد ضد سایش، بازدارنده کف و غیره هستند.

چه روغن موتوری برای موتورسیکلت مناسب است؟

برای خرید بهترین روغن موتور سیکلت باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید.

نوع روغن موتور یا فناوری ساخت بهترین روغن موتور سیکلت

همان‌طور که گفتیم روغن موتور بر اساس فناوری ساخت به ۳ دسته مصنوعی (فول‌سنتتیک)، نیمه مصنوعی (نیمه سنتتیک یا سِمی‌سنتتیک) و معدنی تقسیم می‌شوند.

 • روغن‌ موتورهای معدنی برای موتورسیکلت‌هایی با حجم کم مناسب هستند که شرایط عملیاتی دشوار ندارند.
 • روغن‌ موتورهای نیمه سنتتیک (نیمه مصنوعی) برای موتورسیکلت‌هایی با حجم کم مناسب هستند که شرایط عملیاتی دشوار دارند.
 • روغن‌ موتورهای مصنوعی (سنتتیک) برای موتورسیکلت‌هایی مناسب هستند که مانند موتورهای ورزشی و مسابقه‌ای حجم موتور آن‌ها بالا است.

حجم روغن موتور سیکلت

در دفترچه راهنمای هر موتورسیکلت، میزان دقیق حجم روغن آمده است. رعایت حجم روغن مصرفی برای هر موتورسیکلت اهمیت ویژه‌‌ای دارد و باید طبق توصیه کارخانه تولیدکننده عمل شود.

 • اگر روغن کمتری در مخزن بریزید، قطعات‌ به‌خوبی روانکاری نشده و این موضوع باعث ایجاد اصطکاک (سایش)، افزایش حرارت و آسیب به قطعات می‌شود.
 • اگر روغن بیشتری در مخزن بریزید، عملکرد سیستم کاهش پیدا کرده و روغن نشت می‌کند.

چه روغن موتوری برای موتورسیکلت مناسب است؟

جدول حجم روغن موتور سیکلت

جدول حجم روغن موتور سیکلت نشان می‌دهد که برای هر موتور به چه میزان روغن نیاز است. بعد از انتخاب بهترین روغن موتور سیکلت لازم است مخزن آن را با میزان مناسب از روغن پُر کنید تا قطعات خارجی، روغنی نشوند. روغنی شدن این قطعات به‌معنای جذب گردوغبار و آلودگی‌ها و کثیف شدن آن به مرور زمان است.

حجم روغن مورد نیاز برای هر موتور سیکلت بر اساس طراحی فنی موتور و گیربکس و مشخصات آن طبق جدول زیر متفاوت است.

نوع موتورسیکلت حجم روغن موتور سیکلت
بنلی، RS و NS ۱.۳ لیتر
وگو، کلیک و اغلب اسکوترها بین ۷۵۰ سی‌سی تا ۸۰۰ سی‌سی
پرواز، موتورهای چینی، موتورهای ایرانی، T2، T4 و GY ۱ لیتر
بنلی دو سیلندر ۳.۳ لیتر تا ۳.۵ لیتر

غلظت روغن یا شاخص ویسکوزیته

گرانروی یا ویسکوزیته میزان غلظت روغن موتورسیکلت و میزان مقاومت آن در برابر جریان حرکت قطعات را نشان می‌دهد. اگر روغنی با ویسکوزیته نامناسب استفاده کنید، قطعات به مرور زمان فرسوده شده و پلیسۀ آهن در محفظه یا مخزن روغن تشکیل می‌شود.

روغن‌های مناسب موتورسیکلت معمولا ویسکوزیته حداقل و حداکثر دارند که نشان‌دهنده گرانروی در زمان سرد بودن موتور و گرم بودن موتور است.

گرانروی روغن مناسب برای موتورسیکلت
روغن ۱۰W50 موتورسیکلت‌های بنلی
روغن ۱۰W30 موتورسیکلت‌های اسکوتر
روغن ۱۰W40 موتورسیکلت‌های باجاج و حرکت کویر
روغن ۲۰W50 موتورسیکلت‌های چینی، باجاج و معمولی
روغن ۴۰W موتورسیکلت‌های هوندا
روغن ۵۰W موتورسیکلت‌های هوندا

درجه روغن

درجه روغن روی بسته‌بندی نوشته می‌شود و نشان می‌دهد که از آن باید در چه دمایی استفاده کرد.

تولیدکننده معتبر بهترین روغن موتور سیکلت

روغن موتورسیکلت در ایران توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شود. محصولات این شرکت‌ها دارای درجه گرانروی، کیفیت و میزان کارکرد متفاوتی هستند. این مشخصات روی قیمت نیز تاثیر دارد. در ادامه بعضی از معتبرترین شرکت‌های تولیدکننده روغن موتورسیکلت معرفی می‌شوند.

 • شرکت نفت سپاهان: روغن‌ موتور با مدل‌های پردا اسپیدی، اسپیدی طلایی، آریا اسپیدی، سوپر اسپیدی، کیمیا اسپیدی و لیزویل (Lizoil)
 • شرکت ایرانول: روغن‌ موتور با مدل‌های ایرانول ۴۰۰۰، ایرانول ۶۰۰۰، ایرانول ۸۰۰۰، ایرانول ۱۶۰۰۰، ایرانول Racing
 • شرکت پارس: روغن‌ موتور با مدل‌های سوپر جم و دوزمانه ویژه
 • شرکت بهران: روغن‌ موتور با مدل‌های بهران تکتاز و Racing

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید