اخبار

بهترین روغن موتور برای مزدا ۳

بهترین روغن موتور برای مزدا ۳

بهترین روغن موتور برای مزدا ۳ : یکی از اصلی ترین دغدغه ایرانیانی که خودروی خارجی مثل مزدا 3 دارند، این است که از چه روغن موتوری برای خودروی خود استفاده کنند. آیا روغن موتورهای خارجی در برابر قیمت بالا، کیفیت لازم را دارند؟ در این بخش قصد داریم تا بهترین روغن موتور برای مزدا ۳ را به شما معرفی کنیم.

مزدا 3 یکی از خودروهای ژاپنی است که در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد. بسیاری از ایرانیان صاحب این خودرو هستند. آیا تا به حال این موضوع را در نظر گرفته اید که خودروهای خارجی در ایران چه پشتیبانی دارند؟ آیا می دانید بهترین روغن موتور برای مزدا 3 چه روغن موتوری است؟ آیا شما هم بر این باورید که برای خودروهای خارجی باید از روغن موتورهای خارجی استفاده کرد؟ ما در این مقاله قصد داریم تا بهترین و مناسب ترین روغن موتور برای مزدا 3 را به شما معرفی کنیم. با روغن سیتی همراه باشید.

وظیفه روغن موتور در خودرو چیست و چرا اهمیت دارد؟

اگر بدانیم روغن موتور دقیقاً چه نقشی را در فرآیند تولید نیرو در خودرو ایفا می‌کند، حتماً دلیل اهمیت آن را بهتر می‌فهمیم و متوجه می‌شویم چرا باید از روغن باکیفیت استفاده کنیم. در خودرو روغن موتور اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش در سیستم روانکاری محسوب می‌شود؛ ضمن اینکه در حین انجام وظیفه، به سیستم خنک‌کاری نیز کمک قابل‌توجهی می‌کند.

برای روغن موتور وظایف زیر را می‌توان تعریف کرد:

۱. کاهش اصطکاک بین اجزای فلزی و  سخت موتور

اجزای فلزی موتور دائم با هم در تماسند و روی هم حرکت می‌کند. دقت داشته باشید که همه اجزای موتور خودرو از فلز‌های سخت ساخته شده و به‌صورت مداوم در حرکت است. حرکت بسیاری از این اجزا با یکدیگر در ارتباط است؛ ارتباطی که ایجاد اصطکاک می‌کند.

اصطکاک خوردگی اجزا و آسیب‌دیدن آن‌ها را به‌همراه دارد. بااین‌حال، روغن موتور به‌عنوان یک روان‌کننده، مانع از ایجاد این اصطکاک و خوردگی می‌شود و حرکت اجزای موتور را در کنار هم ساده و راحت می‌سازد.

بهترین روغن موتور برای مزدا ۳

۲. کاهش دمای اجزای مختلف موتور با ایجاد تبادل گرمایی بین آن‌ها

حرکت مداوم اجزای مختلف موتور و احتراق‌های مکرر صورت‌گرفته درون سیلندر دمای موتور را بسیار زیاد می‌کند؛ دمایی که باعث می‌شود اجزای مختلف در انجام وظیفه خود دچار مشکل شود و اگر کنترل نشود موتور را با آسیب‌های جدی مواجه می‌کند.

روغن موتور با حرکت در مسیر مشخص خود و در بین این اجزا، ایجاد تبادل گرمایی می‌کند و دمای اجزا را کاهش می‌دهد. همچنین با ممانعت از ایجاد اصطکاک، مانع از زیادشدن بیشتر دمای آنها می‌شود. همچنین به‌نوعی عایق تبدیل می‌شود و از انتقال گرمای احتراق کنترل‌شده درون سیلندر به اجزای دیگر پیشگیری می‌نماید. بنابراین این نکته در انواع روغن موتور حائز اهمیت است.

۳. پاک کردن ذرات و آلودگی‌های نفوذیافته به محفظه موتور

سوخت و هوایی که برای احتراق وارد موتور می‌شود، گاهی آلودگی‌هایی را با خود به درون موتور می‌آورد؛ ضمن اینکه عملکرد اجزای مختلف خودرو ممکن است تولید اکسید سیلیکون یا برخی اسیدها را در پی داشته باشد.

وجود این موارد در موتور منجر به زیادشدن استهلاک اجزا، احتمال خوردگی آن‌ها و حتی نقص در احتراق می‌شود، اما روغن موتور با حرکت در بین اجزای مختلف این آلودگی‌ها را می‌شوید و با خود به کارتر می‌برد.

۴. ممانعت از زنگ‌زدگی اجزای موتور

قطعات مختلف موتور معمولاً از مواد ضدزنگ و مقاوم در برابر اکسیدشدن ساخته می‌شود، اما برخورد مداوم با اکسیژن و رطوبت هوا همچنان احتمال زنگ‌زدگی را حفظ می‌کند. روغن موتور این احتمال را به حداقل می‌رساند.

درنهایت باید اشاره کرد که روغن موتور در صورتی این وظایف را به‌خوبی انجام می‌دهد که استانداردهای لازم درمورد مشخصات مختلف مانند ویسکوزیته را داشته باشد.

روغن موتور ایرانی مناسب مزدا 3 است یا روغن موتور خارجی؟

شاید بسیاری ها بر این باور باشند که برای خودروهای خارجی مثل مزدا 3 باید از روغن موتورهای خارجی استفاده کرد. اما در واقع اینطور نیست. یکی از اصلی ترین مواردی که باید برای خرید بهترین روغن موتور برای مزدا 3 باید در نظر گرفت، شرایط جوی و آب و هوایی محل سکونت است. در واقع برای تمام خودروها باید این فاکتور اصلی و مهم را در نظر گرفت.

روغن موتور باید با شرایط آب و هوایی سازگار باشد، از این رو روغن موتورهای ایرانی کاملا منطبق با شرایط آب و هوایی ایران ساخته شده اند و شما می توانید با خاطری آسوده از این روغن موتورها برای خودروهای خارجی خود استفاده کنید. موضوع مهمی که باید در نظر بگیرید این است که از یک برند و روغن موتور با کیفیت استفاده کنید. این مورد اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر کیفیت روغن موتور در حد عالی باشد، قطعا روانکاری در موتور خودرو به خوبی انجام می شود و در نتیجه تمام بخش های خودرو وظایف خود را به خوبی انجام می دهند.

روغن موتور و روغن دنده مناسب مزدا 3 مونتاژ (1389-1386)

برای انتخاب بهترین روغن موتور برای مزدا 3، باید به چند خصوصیت کلیدی توجه کرد:

 1.  ویسکوزیته: ویسکوزیته روغن موتور نشان دهنده قدرت آن در مقابل اصطکاک است. برای مزدا ، روغن موتور با ویسکوزیته SAE 5W-30 یا SAE 10W-40 مناسب است.
 2. کلاس API: API (American Petroleum Institute) استانداردهای را تعریف می‌کند که روغن‌های مختلف باید برآورده کنند. برای مزدا ، روغن با کلاس API SL گزینه مناسب است.
 3.  تمام سینتتیک یا نیمه سینتتیک: روغن‌های سینتتیک دارای عملکرد بهبود یافته در شرایط داغ و سرما هستند. اگر شما در منطقه‌ای با دماهای سخت زندگی می‌کنید، بهبود عملکرد را با استفاده از روغن سینتتیک در نظر بگیرید.
 4.  تمیز کنندگی و پایداری حرارتی: روغن موتور باید تمیز کننده مناسبی برای موتور باشد و همچنین در دماهای بالا پایدار باشد.
 5.  توصیه شده توسط سازنده: بهتر است همیشه به راهنمای استفاده از روغن موتور سازنده خود اعتماد کنید. آن‌ها به طور خاص روغن‌های مشخص را برای هر مدل خود توصیه می‌کنند.

با توجه به این خصوصیات، بهترین روغن موتور برای مزدا 3ممکن است 5W-30 یا 10W-30 با کلاس API SN و سطح سینتتیک باشد.

بهترین روغن موتور برای مزدا ۳

بهترین روغن موتور برای مزدا ۳

بهترین روغن موتور برای مزدا ۳ – روغن موتور ایرانول

محصول روغن موتور ریسینگ شرکت ایرانول یکی از مدل‌های روغن موتور تولید شده توسط این شرکت است که به صورت نیمه سینتتیک با مشخصات SAE 10W-40 و با استاندارد API SL/CF در بازار موجود می‌باشد.

بهترین روغن موتور برای مزدا ۳ -روغن موتور پارس

در محصولات متنوع شرکت، می‌توان مدل‌های سوپر پیشرو و سوپر پایا را برای خودروی Mazda3 استفاده کرد. مدل سوپر پیشرو با استفاده از درجه بندی SAE 5W-30 و استاندارد API SL/CF تولید شده و در فروشگاه‌های مختلف قابل خریداری است. همچنین، مدل سوپر پایا با درجه بندی SAE 20W-50 نیز عرضه شده است که در دماهای پایین و بالا، عملکرد خوبی دارد.

بهترین روغن موتور برای مزدا ۳ -روغن موتور سپاهان

تنها مدل‌های پلاتینیوم، سوپر پاور و پاور اسپیدی از این محصولات، قابل استفاده در خودروی Mazda3 هستند که با استفاده از مواد پایه ساخته شده‌اند. روغن تمام سینتتیک پلاتینیوم با مشخصات SAE 10W-40 و استاندارد API SL/CF در بازار موجود می‌باشد. همچنین، مدل سوپر پاور با درجه بندی SAE 20W-50 و استاندارد API SL/CF و مدل پاور اسپیدی با درجه بندی SAE 20W-50 و استاندارد API SJ/CF در بازار قابل خریداری هستند.

مواردی که در سرویس دوره ای این خودرو باید به آن توجه شود:

 • روغن گیربکس اتوماتیک مزدا 3 قدیمی باید هر 55000 کیلومتر تعویض شود. حجم روغن گیربکس این خودرو برابر با 7.5 لیتر و با درجه کیفی VI میباشد.
 • روغن موتور مزدا 3 قدیمی میباست هر 8000 کیلومتر تعویض شود. حجم روغن موتور این خودرو برابر با 4.5 لیتر میباشد. درجه گرانروی مورد نیاز این خودرو 5w40 میباشد.
 • فیلتر روغن مزدا 3 قدیمی و فیلتر هوا مزدا 3 قدیمی میبایست در هر سرویس دوره ای تعویض گردد
 • فیلتر کابین مزدا 3 قدیمی میباست در هر فصل تعویض گردد
 • صافی بنزین مزدا 3 قدیمی میباست زیر نظر مکانیک هر 35000 کیلومتر تعویض گردد
 • روغن ترمز مزدا 3 قدیمی زرد رنگ میباشد و باید هر 50000 کیلومتر تعویض گردد
 • روغن هیدرولیک فرمان مزدا 3 قدیمی میبایست همزمان با تعویض روغن گیربکس باید توسط اتوسرویس بررسی شود
 • ضدیخ مزدا 3 قدیمی قرمز رنگ و هر دوسال یک بار باید تعویض گردد

بقیه ی روانکارهای خودرو مزدا ۳

روغن هیدرولیک فرمان مزدا ۳، یک لیتر روغن ATF||| برای کارکرد ۳ سال یا نهایت ۶۰۰۰۰ کیلومتر مناسب است و باید بعد از این زمان یا بعد از طی شدن این کیلومتر با خودرو، روغن تعویض گردد. گیربکس مزدا ۳ در دو نوع دنده دستی و دنده اتوماتیک تولید و به بازار عرضه شده است.

نسخه دنده اتوماتیک جدید آن ۷/۸ لیتر روغن گیربکس ATF_MV یا ATF مولتی استفاده می کند و نوع اتوماتیک قدیمی آن ۷/۵ لیتر روغن ATF_MV یا ATF مولتی استفاده می کند. گیربکس مزدا با دنده ی دستی، ۳لیتر روغن واسکازین 75W80 با API_GL4 به بالا استفاده می کند. روغن گیربکس دنده اتوماتیک یا دنده دستی خودرو مزدا باید هر ۶۰۰۰۰ کیلومتر یا ۲ سال یکبار تعویض گردد و با هربار سرویس خودرو، این روغن بررسی شود تا در صورت کاهش حجم آن یا کم شدن کیفیت، علت را بررسی کنید.

در صورت کم شدن حجم روغن گیربکس مزدا ۳ حتماً باید محل نشتی یا موردی که علت آن است را بررسی کرده و آن را رفع کنید. تمامی محصولات روغن سیتی اصلی بوده و از شرکت های تولیدی تهیه می شوند.  فروشگاه اینترنتی روغن سیتی با سالها سابقه در تهیه و توزیع انواع روانکار و فیلتر در کنار شماست تا بهتر از خودرویتان محافظت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید