اخبار

انتخاب روغن موتور سیکلت

انتخاب روغن موتور سیکلت

انتخاب روغن موتور سیکلت به چهار عامل مهم بستگی دارد. در این بخش تصمیم داریم این چهار عامل مهم را برایتان عنوان کنیم تا با آنها آشنا شوید.
برای انتخاب روغن موتور سیکلت چه معیارهایی دارید؟ اگر شما صاحب یک موتور سیکلت هستید، حتما به خوبی می دانید که باید روغن موتور مناسبی را برای وسیله نقلیه خود انتخاب کنید تا کارایی قطعات انجین موتور سیکلت بیشتر شود. مانند هر وسیله نقلیه دیگری، موتور سیکلت نیز به روغن موتور مناسب و کارآمد نیاز دارد تا به خوبی کار کند. به همین منظور قصد داریم در این بخش شما را با اهمیت روغن موتور و همچنین پارامترهای مهم برای انتخاب آن آشنا کنیم. با روغن سیتی همراه باشید.

اهمیت استفاده از روغن موتور سیکلت

شاید انجین موتور سیکلت به اندازه انجین خودروهای دیزل و بنزینی پیچیده نباشد، اما برای کارکرد بهینه قطعات، وجود آن لازم است. روغن انجین موتور سیکلت وظایف بسیار مهمی را ایفا می کند. از این روغن به عنوان یک خنک کننده قوی برای انجین موتور سیکلت استفاده می شود. همچنین وجود روغن موتور، باعث از بین رفتن ذرات و گرد و غبارها می شود. به همین علت از ایجاد رسوبات بین قطعات انجین موتور سیکلت جلوگیری می شود.

روغن موتور سیکلت دارای خاصیت ضد اصطکاک و ضد سایش است. به همین منظور از خوردگی و سایش قطعات موتور جلوگیری می کند. بنابراین وجود این روغن در موتور سیکلت بسیار ضروری است. در واقع باید بگوییم بدون این روغن، هیچ کدام از قطعات انجین موتور سیکلت به خوبی کار نخواهند کرد. بنابراین انتخاب روغن مناسب برای موتور سیکلت و تعویض به موقع آن اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا باعث افزایش کیفیت و کارایی قطعات انجین موتور سیکلت خواهد شد.

با توجه به اهمیت استفاده از این روغن، آیا میدانید چگونه باید بهترین روغن را برای موتور سیکلت انتخاب کنید؟ در صورتی که شما روغن موتور مناسبی را برای وسیله نقلیه خود انتخاب کنید، قطعا با عملکرد بهینه قطعات روبرو خواهید شد. همچنین طول عمر مفید قطعات موتور را بالا می برید. به همین منظور می خواهیم پارامترهای مهم در انتخاب روغن مناسب برای موتور سیکلت را برایتان عنوان کنیم.

انتخاب روغن موتور سیکلت

انواع روغن موتورسیکلت

بهترین روغن موتورسیکلت از روغن‌های پایه و افزودنی‌های افزایش‌دهنده عملکرد موتور تشکیل شده‌اند. روغن پایه عامل اصلی در دسته‌بندی روغن موتورسیکلت است. با توجه به نوع روغن پایۀ استفاده شده در ساخت روغن موتور، روغن‌ها به ۳ دسته اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

  1. روغن‌های معدنی
  2. روغن‌های نیمه‌مصنوعی
  3. روغن‌های مصنوعی

بهترین روغن موتور سیکلت بر پایه معدنی

روغن‌های معدنی از نفت خام تولید می‌شوند. این روغن‌‌ها قیمت پایین‌تری در مقایسه با روغن‌های مصنوعی داشته و به اندازه آن‌‌ها کارآمد نیستند. چون کندتر از موتور عبور کرده و باعث افزایش مصرف سوخت می‌شوند.

بهترین روغن موتورسیکلت نیمه مصنوعی

روغن‌های نیمه مصنوعی یا «نیمه سنتتیک» از ترکیب روغن‌های معدنی و مصنوعی به‌دست می‌آیند. این روغن‌ها در دمای پایین عملکرد خوبی داشته و بهتر از روغن‌های معدنی از موتور محافظت می‌کنند.

بهترین روغن موتورسیکلت بر پایه مصنوعی

اصلی‌ترین تفاوت میان روغن‌های مصنوعی با روغن‌های معدنی، فرمول ساخت آن‌ها است. این روغن‌ها برای موتورسیکلت‌هایی با حجم موتور بالا (بالاتر از ۲۰۰ سی‌سی) کاربرد دارند. روغن‌های مصنوعی ضداصطکاک بوده و از قطعات در برابر سایش و خوردگی محافظت می‌کنند. از طرفی به‌دلیل روان‌کاری بهتر، باعث خنک‌کاری قطعات شده و مصرف سوخت را بهبود می‌بخشند.

کاربردهای روغن موتورسیکلت

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کردیم روغن موتورسیکلت تفاوت‌هایی با روغن موتور اتومبیل دارد که مهم‌ترین آن‌ها وظایف بیشتری است که روغن موتور در موتورسیکلت‌ها بر دوش دارد. بر خلاف اتومبیل‌ها که از روغن جداگانه‌ای برای گیربکس استفاده می‌کنند در موتورسیکلت‌ها تمام وظایف بر عهده روغن موتور است. برای مثال در اتومبیل‌ها حتی برای گیربکس دستی و اتوماتیک دو نوع روغن مختلف (ATF و واسکازین) ساخته شده است اما در موتورسیکلت این‌چنین نیست و یک روغن برای کل سیستم نیرو محرکه و انتقال نیرو در نظر گرفته شده است.

بر خلاف اتومبیل‌ها که از روغن جداگانه‌ای برای گیربکس استفاده می‌کنند در موتورسیکلت‌ها تمام وظایف بر عهده روغن موتور است.

وجود این روغن در مجموعه محرک نیرو و انتقال قدرت حرکت قطعات فلزی روی هم را تسهیل می‌کند چون اگر این قطعات بدون روغن قرار باشد روی هم دیگر حرکت کنند در زمان کوتاهی از بین خواهند رفت. یک روغن موتور خوب با تشکیل دادن لایه‌ای بسیار نازک و میکروسکوپی روی قطعات متحرک حرکت آن‌ها روی هم را به‌آسانی و بدون خرابی میسر می‌کند. این لایه نازک روغن روی قطعات، فیلم روغن نیز نامیده می‌شود.

ویژگی های مهم در انتخاب روغن موتور سیکلت

اگر قصد خرید روغن موتور سیکلت را دارید، باید به چهار ویژگی مهم و اصلی توجه داشته باشید. این ویژگی ها به شما کمک می کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

ویسکوزیته روغن

اولین و مهمترین شاخص در انتخاب سیالات مختلف، ویسکوزیته یا گرانروی آن است. در واقع ویسکوزیته به معنی مقاومت روغن در برای شرایط ناپایدار است. بنابراین برای انتخاب بهترین روغن موتور، باید به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود مراجعه کنید و ببینید که بر اساس فناوری ساخت موتور، چه نوع روغن موتوری پیشنهاد شده است. حتما به توصیه های داخل دفترچه راهنما توجه کنید و طبق ویسکوزیته توصیه شده، روغن موتور خریداری کنید.

فناوری ساخت روغن موتور

بعد از ویسکوزیته شما باید به فناوری ساخت روغن موتور توجه داشته باشید. به طور کلی روغن موتور تمام سنتتیک، نیمه سنتتیک و معدنی سه نوع مختلف از روغن موتورها هستند. هر کدام از این ها با فناوری مختلفی ساخته شده اند. برای انتخاب بهترین روغن موتور سیکلت، باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید و ببینید که کدام یک از این روغن موتورها برای وسیله نقلیه شما مناسب هستند.

به طور کلی اگر وسیله نقلیه شما در شرایط عادی کار می کند، می توانید روغن موتور معدنی تهیه کنید. در صورتی که در شرایط سختی از وسیله نقلیه خود استفاده می کنید، باید از نوع نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک استفاده کنید. البته این به توصیه های دفترچه راهنما نیز بستگی دارد.

حجم روغن موتور

حجم روغن نیز بر اساس نوع گیربکس موتور سیکلت متفاوت است. با توجه به نوع گیربکس باید آن را انتخاب کنید.

استاندارد API

سطح کیفی و کارای روغن موتور سیکلت یا همان API مورد بعدی است که باید بررسی کنید. روغن موتورها در سطوح کیفی مختلفی به بازار عرضه می شوند. شما باید با توجه به گیربکس موتور سیکلت خود از روغن موتورهایی با کیفیت مطلوب استفاده کنید.

انتخاب روغن موتور سیکلت

نکات مهم در تعویض روغن موتورسیکلت

رعایت کردن نکات زیر در هنگام تعویض روغن موتورسیکلت می‌تواند به افزایش طول عمر وسیله شما کمک کند.

۱. همیشه فیلتر روغن را تعویض کنید

تعویض کردن روغن موتورسیکلت بدون تعویض کردن فیلتر روغن یکی از اشتباه‌ترین کارها است. فیلتر کهنه و کثیف می‌تواند کارایی روغن جدید شما را کاهش دهد و حتی ذرات مضر را وارد روغن نو کند. همیشه و در هر سرویس روغن، فیلتر روغن را تعویض کنید و حتما از فیلتر اصلی استفاده کنید.
تعویض کردن روغن موتورسیکلت بدون تعویض کردن فیلتر روغن یکی از اشتباه‌ترین کارها است.

۲. به حجم روغن دقت کنید

اگر دفترچه راهنمای موتور سیکلت خود را مطالعه کنید می‌توانید میزان دقیق روغن را در آن ببینید. این خیلی مهم است که مقدار روغن موتور سیکلت مطابق با توصیه کارخانه رعایت شود. ریختن روغن کم‌تر ریسک افزایش حرارت و آسیب به قطعات را به همراه دارد و روغن بیش از حد نیز می‌تواند کارایی سیستم را کاهش داده و حتی ایجاد نشتی کند.

۳. بازدید نشتی‌ها

در هر سرویس روغن، از تعمیرکار یا سرویس‌کار خود بخواهید تا موتور و گیربکس موتور سیکلت شما را به خوبی بازدید کند تا اگر در جایی روغن‌ریزی و نشتی وجود دارد نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. روغن‌ریزی می‌تواند باعث کاهش سطح روغن درون موتور شده و به آن آسیب جدی وارد کند.

جمع بندی نهایی

همیشه به کارکرد و عملکرد موتورسیکلت خود دقت کنید. اگر موتورسیکلت دمای بالاتری دارد یا صدای بیشتری تولید کند شاید وقت آن رسیده باشد تا روغن آن را عوض کنید. با مطالعه در مورد مشخصات موتور، بهتر است از ابتدا بدانید چه روغنی برای موتورسیکلت مناسب است و همیشه روغن موتورسیکلت را بر اساس شرایط استفاده و دمای محل زندگی انتخاب کنید.

بهترین راهنمای شما در استفاده از موتورسیکلت، دفترچه راهنمای مشتری است که سازنده به شما می‌دهد و در آن نوشته شده است که چه روغنی برای موتورسیکلت مناسب است. اگر نمی‌توانید روغن مناسب موتورسیکلت خود را پیدا کنید یک قاعده ساده وجود دارد و آن اینکه سراغ گزینه گران‌تر بروید. در صورتی که روغن صحیح را برای موتورسیکلت خود استفاده کنید و آن را به موقع تعویض کنید شک نکنید که موتورسواری بی‌دردسر و کم‌هزینه‌ای خواهید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید