آموزشی

آنالیز روغن کمپرسور هوا

روغن کمپرسور هوا

روغن کمپرسور هوا یک نوع روغن صنعتی است که برای کارکرد صحیح و موثر کمپرسور هوا استفاده می‌شود. کمپرسورهای هوا برای تولید هوای فشرده برای انتقال و انبار کردن در مکان‌های صنعتی استفاده می‌شوند. استفاده از روغن کمپرسور به دلیل کاهش سایش و دمای بالای کمپرسور، به طور قابل توجهی عمر مفید کمپرسور را افزایش می‌دهد. همچنین، روغن کمپرسور به عنوان محافظت در برابر زنگ زدگی، عامل خنثی‌سازی اسیدی و حفاظت از قطعات داخلی کمپرسور عمل می‌کند.

چرا کمپرسور پیستونی نیاز به روغن دارد؟

بالا و پایین رفتن پیستون ها درون سیلندر با سرعت بسیار بالایی اتفاق می افتد . در هر دقیقه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بار این رفت و برگشت اتفاق می افتد. در اثر این جابجایی سریع، دما بسرعت بالا می رود.
برای کاهش دما و روان حرکت کردن پیستون ها درون سیلندر نیاز به یک روان کار می باشد. روغن وظیفه روانکاری و تسهیل حرکت پیستون ها درون سیلندر را به عهده دارد.

در صورتی که هواساز کمپرسور مدتی بدون روغن کار کند، بر اثر داغ شدن و انبساط، پیستون ها درون سیلندر گیر کرده و قفل می شوند و در حال شکسته شدن شاتون ها کمپرسور حتمی است.
علاوه بر این ممکن است شاتون ها هم روی شفت میل لنگ خوردگی ایجاد کنند و در نهایت هم سطح سیلندر خط بی افتد هم باعث خرابی شاتون، میل لنگ و پیستون شود. در این وضعیت هزینه تعمیر کمپرسور به دلیل خرابی زیاد قطعات بالا خواهد بود.

روغن کمپرسور هوا

روغن کمپرسور چه مقدار باید باشد؟

میزان مناسب روغن در کمپرسور پیستونی با مشاهده سطح روغن در روغن نمای هواساز کمپرسور قابل اندازه گیری است. روغن می بایست تا نصف شیشه روغن نما باشد.
کم بودن روغن از این مقدار باعث می شود که روغن کاری سطح سیلندر به خوبی صورت نگیرد. دقت کنید نباید روغن بیشتر از این مقدار باشد. در این صورت روغن اضافی از لوله روغن ریز نشت پیدا خواهد کرد.

یکی از سوالاتی که پرسیده می شود این است که روغن چطور به سطح سیلندر می رسد ، در صورتی که روغن در پایین هواساز جمع می شود؟
پایین هر یک از شاتون ها یک شاخک ملاقه ای شکل وجود دارد زمانی که شاتون با حرکت میل لنگ دروان می کند این شاخک ملاقه ای به سطح روغن کمپرسور برخورد کرد و آنرا به بالا پرتاب می کند. به همین دلیل است که سطح روغن باید به اندازه ای باشد که شاخک شاتون با آن برخورد داشته باشد.

چرا باید روغن کمپرسور تعویض شود؟

به مرور زمان ذرات غبار محیط و ذرات حاصل از فرسایش رینگ ها درون روغن قوطه ور میشوند و یک حالت ساینده پیدا می کنند که باعث خط افتادن سطح سیلندر کمپرسور می شود. از این جهت باید هر شش ماه یکبار روغن درون کمپرسور تعویض شود.

انواع روغن کمپرسور هوا

روغن کمپرسور هوا نوع خاصی از روان کننده است که در کمپرسورهای هوا برای جلوگیری از ساییدگی و پارگی استفاده می شود. می تواند طبیعی یا سنتیتک باشد و از نظر ضخامت و ویسکوزیته و نوع مواد افزودنی استفاده شده در آنها متفاوت است. این روغن ها با روغن موتور متفاوت هستند زیرا حاوی مواد شوینده نیست و نسبت کربن و گوگرد کمتری دارد. پ

معمولاً کمپرسورهای هوا که چرخه کار بالاتری دارند با روغن کار می کنند. در حالی که کمپرسورهای کوچکتر هوا 12 ولت معمولاً با روغن کار نمی کنند. استفاده از نوع مناسب روغن کمپرسور هوا بسیار مهم است، زیرا روغن برای اطمینان از کارایی، چرخ دنده های داخل کمپرسور هوا را روغن کاری می کند. کمپرسورهای هوای بدون روغن با روکش و آب بندی از کارخانه تولید می شوند.

روغن کاری در ابتدا عالی است، اما در نهایت از بین می رود و نمی توان دوباره روغن کاری کرد. بنابراین، کمپرسورهای هوای بدون روغن معمولاً در مقایسه با کمپرسورهای هوا با روغن کاری عمر کمتری دارند. در حالی که کمپرسور هوا با روغن نیاز به نگهداری مناسب دارد، روند کار بسیار ساده است و جای نگرانی نیست. بیشتر افراد کمپرسورهای هوای روانکاری روغن را ترجیح می دهند زیرا طول عمر بالایی دارند و در طولانی مدت بهتر هستند.

روغن کمپرسور هوا

مشخصات فنی روغن کمپرسور هوا

  • ویسکوزیته

ویسکوزیته به بافت یا قوام روغن گفته می شود. بیشتر تولید کنندگان SAE20 یا SAE 30 را برای روغن کمپرسور توصیه می کنند. مشابه روش کار روغن موتور، اگر منطقه شما سردتر باشد، روغن SAE20 مناسب تر خواهد بود. از طرف دیگر، روغن SAE30 چسبناک تر است، به این معنی که در دمای گرمتر بهتر می پوشد و محافظت بیشتری می کند.

ویسکوزیته ویژگی بسیار مهمی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر قوام روغن شما خیلی ضخیم یا خیلی نازک باشد، نه تنها کار را به تعویق می اندازد بلکه ممکن است به کمپرسور هوا آسیب برساند.

  • محدوده دما

دامنه دمایی روغن کمپرسور هوا یکی دیگر از ویژگی هایی است که باید بررسی شود. روغن هایی که دارای ویسکوزیته بالا هستند، در معرض دامنه های مختلف دمایی می توانند غیر قابل پیش بینی عمل کنند. روغن شما ممکن است در مناطق با دمای کمتر از نقطه انجماد یا بالاتر از 120 درجه فارنهایت واکنش متفاوتی نشان دهد.

معمولاً محدوده دمای روغن کمپرسور هوا در بسته بندی آن ذکر شده است. بنابراین، اگر در منطقه ای با درجه حرارت زیاد زندگی می کنید باید مطمئن شوید که گرانروی برای منطقه شما مناسب است. نکته دیگری که باید به آن توجه شود این واقعیت است که کمپرسور شما نیز گرما تولید می کند. هنگام خرید روغن نیز باید این را در نظر بگیرید. برای اینکه بتواند کارآمد کار کند، باید در برابر دامنه دما مقاومت کند.

  • مواد افزودنی

همه روغن ها حاوی نوعی مواد افزودنی هستند. شما باید توجه ویژه ای به نوع مواد افزودنی موجود در روغن خود داشته باشید. در بعضی مواقع، برخی از افزودنی های موجود در روغن ممکن است در یک سناریو مفید باشند اما برای دیگری مضر باشند.

به عنوان مثال، مواد افزودنی شوینده در روغن دیزل به تمیز کردن موتورهای دیزلی کمک می کند، اما همچنین می تواند موتور شما را به مرور زمان خراب کرده و از طول عمر آن بکاهد. مواد افزودنی مفیدتر در روغن کمپرسور هوا به جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی موتور کمک می کند. این نوع افزودنی ها می توانند بسیار مفید باشند و اغلب در انواع مختلف تجاری یافت می شوند.

روغن کمپرسور هوای سنتیتک و استاندارد

روغنکاری روغن را می توان با استفاده از پایه روغن معدنی یا پایه سنتیتک انجام داد. روغن کمپرسور هوا استاندارد یک روغن معدنی است در حالی که روغن کمپرسور هوا سنتیتک با استفاده از پایه سنتیتک ساخته می شود. از آنجا که تحت فرآوری بسیار زیادی قرار می گیرد، بیشتر تصفیه می شود. روغن های کمپرسور هوا سنتیتک و استاندارد هم مناسب هستند. برای انتخاب بین این دو باید نوع و میزان کاری را که قصد دارید با کمپرسور هوا خود انجام دهید، در نظر بگیرید.

بنابراین، به عنوان مثال، اگر مالک دستگاه هستید یا به طور مداوم از کمپرسور خود استفاده نمی کنید، پس روغن کمپرسور استاندارد برای شما مناسب خواهد بود. این بهترین انتخاب برای کار با کمپرسور سبک تا متوسط است. علاوه بر این، این روغن ها ارزان تر از ترکیبات سنتیتیک هستند. برای متخصصانی که به طور منظم از کمپرسورها استفاده می کنند، روغن کمپرسور هوای سنتیتک بهتر است.

بنابراین، اگر حداقل سه بار در هفته از کمپرسور خود استفاده می کنید، به روغن ترکیبی نیاز دارید. با توجه به بررسی های مختلف کاربران، کمپرسور هوا شما می تواند در ترکیبات سنتیتک بسیار نرم و صاف کار کند. علاوه بر این، روغن سنتیتک همچنین از گرم شدن بیش از حد محافظت می کند و دامنه دمایی آن به طور کلی بیشتر است.

روغن کمپرسور هوا

انواع روغن های جایگزین روغن کمپرسور

این روغن ویژگی های خاصی دارد که استفاده از آن را در کمپرسورهای هوا مناسب می کند. آنها به طور کلی در دمای پایین ویسکوزیته کمی دارند، به این معنی که با توجه به چگالی کم آنها می توانند آزادتر جریان داشته باشند. روغن هیدرولیک بهترین استفاده در کمپرسورها در دمای سردتر است. از آنجا که این روغن ها در برابر اکسیداسیون ایمن هستند، می توانند از زنگ زدگی کمپرسور شما نیز جلوگیری کنند.

  • مایع انتقال اتوماتیک (ATF)

ATF ها که بیشتر در گیربکس های اتومبیل استفاده می شوند می توانند گزینه های بالقوه ای برای کمپرسورهای هوا باشند. آنها از جمله ساییدگی را کاهش می دهند، در برابر خرابی مقاومت می کنند و قطعات را خنک می کنند. کمپرسورهای هوا هنگام کار کاملاً گرما تولید می کنند. با توجه به توانایی ATF ها در مقاومت در برابر خرابی ها، آنها می توانند اطمینان حاصل کنند که کمپرسور شما بدون خرابی به دلیل گرم شدن بیش از حد به طور موثر کار می کند. با این حال، بیشتر ATF ها با کمپرسورهای هوا سازگار نیستند و می توانند به آنها آسیب برسانند.

  • روغن موتور

روغن موتور معمولاً حاوی انواع شوینده ها است که ممکن است برای موتور احتراق داخلی مفید باشد اما می تواند برای کمپرسورهای هوا مضر باشد زیرا غالباً در مدت زمان کمی باعث تجمع بیشتر کربن می شود.

تعویض و نگهداری روغن های کمپرسور هوا

تعداد دفعاتی که باید روغن کمپسور هوا را باید تعویض کرد به کمپرسور هوا که از آن استفاده می کنید بستگی دارد زیرا زمان پس از تعویض روغن از کمپرسور به کمپرسور متفاوت است. بعضی از کمپرسورهای هوا نیاز به تعویض روغن بیشتر از بقیه دارند. کتابچه راهنمای کاربر برای کمپرسور هوا می تواند بهترین راهنما در مورد تغییر روغن کمپرسور هوا باشد. در صورتی که هیچ اطلاعاتی در کتابچه راهنما پیدا نکردید، موارد زیر را به عنوان یک قانون کلی به خاطر بسپارید.

  • در صورت کمپرسورهای پیچ دوار، روغن را بعد از 1000 تا 2000 ساعت سرویس تعویض کنید.
  • در مورد کمپرسورهای رفت و برگشتی هوا، هر 3 ماه یکبار روغن را تعویض کنید.

شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره و انتخاب مناسب ترین روغن برای خود و حرفه ی خود با کارشناسان روغن سیتی در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید