اخبار

طبقه بندی روغن های صنعتی

روغن های صنعتی

روغن های صنعتی نقش مهمی را در هر صنعت ایفا می کنند. آنها برای بهبود عملکرد ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و محافظت از آنها در برابر آسیب در حین کار استفاده می شوند. طبقه بندی روغن های صنعتی انواع مختلفی دارند و طبقه بندی آنها بر اساس منشاء و ترکیب آنها می باشد. علاوه بر این، این نکات برخی از مهمترین خواص روغن را نیز تعیین می کنند. همراه با سیستم افزودنی های مورد استفاده در فرمولاسیون آنها، بر کاربرد آنها تأثیر بیشتری می گذارد. همراه روغن سیتی تا انتهای مقاله باشید.

ویژگی ها و مشخصات مهم روغن صنعتی

روغن های مایع را می توان به سه دسته عمده طبقه بندی کرد. قبل از اینکه در مورد این دسته بندی ها با جزئیات بیشتری صحبت کنیم، مهم است که بدانیم مهمترین خواص روغن چیست.

ویسکوزیته روغن صنعتی

ویسکوزیته مهمترین مشخصه روغن های صنعتی است. با شاخص ویسکوزیته (VI) بیان می شود که نشان دهنده میزان حساسیت ویسکوزیته روان کننده به تغییرات دما است. یک VI بالا نشان می دهد که روان کننده در دماهای مختلف، چه در بالا و چه پایین، پایدارتر است.

نقطه ریزش روغن صنعتی

یکی دیگر از ویژگی های مهم روان کننده های مایع، قابلیت جریان در دماهای پایین یا نقطه ریزش آنها است. به عبارت دیگر، این نشان دهنده دمایی است که در آن روغن روان کننده یخ نمی زند اما به جریان خود ادامه می دهد. از این رو، روانکاری را در دمای شدید خارجی امکان پذیر می کند.

طبقه بندی روغن های صنعتی

نقطه اشتعال روغن

نقطه اشتعال روغن صنعتی دمایی است که در آن بخار آن یا مخلوط روغن و بخار و هوا می تواند آتش بگیرد یا بسوزد. این به عنوان شاخص خطر آتش سوزی و انفجار روغن ها و سوخت ها در انبار و حمل و نقل عمل می کند.

روغن های صنعتی شامل 15 دسته اصلی می شوند که از روغن دنده صنعتی، روغن کمپرسور هوا و روغن هیدرولیک گرفته تا روغن توربین را شامل می شود. از آنجایی که انواع روغن های صنعتی ارائه شده بسیار متنوع است، ویژگی ها و مزایای آن نیز متنوع است. از جمله این موارد می توان به ضد کف، ضد سایش، ویسکوزیته بالا، پایداری حرارتی و توانایی حمل بار بالا و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

انواع روغن صنعتی برای کاهش اصطکاک بین دو سطح استفاده می شوند. آنها در برابر سایش و اصطحکاک محافظت می کنند و حرارت ناشی از سایش را کاهش می دهند. اکثر روان کننده های مورد استفاده در صنعت دارای پایه ارگانیک هستند، به عنوان مثال، یک بخش نفتی یا روغن معدنی.

روان کننده های صنعتی در کاربردهای متعددی در سراسر طیف وسیعی از صنایع استفاده می شوند، مانند:

 • خودرو
 • مهندسی
 • اتوماسیون
 • ساخت
 • فرآوری مواد غذایی
 • نفت و گاز
 • پزشکی

هدف روانکار تعیین می کند که چه مواد افزودنی باید به پایه اضافه شود تا عملکرد مورد نظر خود را انجام دهد.

مزایای روغن های صنعتی عبارتند از:

 • کاهش اصطکاک
 • جداسازی سطح
 • انتقال گرما
 • محافظت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • محافظت در برابر سایش
 • خواص درزگیری و آب بندی

انواع مختلف روغن – طبقه بندی روغن پایه

همانطور که در بالا ذکر شد، سه نوع روغن صنعتی وجود دارد – روغن طبیعی، معدنی و مصنوعی.

طبقه بندی روغن پایه : روغن های صنعتی طبیعی

در دسته اول، روغن های طبیعی به دست آمده از منابع طبیعی و بدون فرآوری بیش از حد را داریم. علاوه بر این، این روان کننده های مایع از چربی های حیوانی و سبزیجاتی مانند روغن کلزا و کرچک تهیه می شوند.

روغن های طبیعی با توجه به خواص خود، محصولاتی کاملاً ناپایدار در محیط های اکسیداتیو و حرارتی هستند. علاوه بر این، آنها به راحتی در دمای بالا اکسید می شوند که باعث می شود خواص خود را از دست بدهند. به این دلایل، ما از روغن های طبیعی برای روانکاری دستگاه استفاده نمی کنیم.

طبقه بندی روغن پایه : روغن های معدنی

روغن‌های معدنی روان‌کننده‌هایی هستند که از فرآورده‌های نفتی به دست می آیند. با توجه به ترکیب آنها، همه روغن های معدنی هیدروکربن ها یا ترکیبات آلی هستند که از هیدروژن و کربن تشکیل شده اند. هنگامی که نفت از چاه نفت استخراج می شود، فرآیندهای مختلف تجزیه را طی می کند. در طی این فرآیندها، روغن ها و سوخت هایی با خواص مختلف مانند ویسکوزیته به دست می آیند.

محصولات با ویسکوزیته و خاصیت روان کنندگی بالاتر به عنوان روان کننده یا روغن استفاده می شوند. ذکر این نکته ضروری است که روغن های معدنی به تغییرات دما بسیار حساس هستند و عموماً دارای VI تا 120 هستند. نقطه ریزش آنها در محدوده 6- تا 60- درجه سانتیگراد است، اما اکثر روغن های معدنی دارای یک – هستند. نقطه ریزش 20 ℃. علاوه بر این، روغن های معدنی به راحتی می سوزند، به این معنی که نقطه اشتعال کمتری دارند.

طبقه بندی روغن های صنعتی

از آنجایی که از منابع طبیعی سرچشمه می گیرند، حاوی عناصر دیگری مانند گوگرد، فسفر، نیتروژن و غیره هستند. این عناصر به عنوان ناخالصی هایی در نظر گرفته می شوند که هم بر روانکاری اثر می گذارند و هم محیط را آلوده می کنند.

آنها می توانند باعث تشکیل لجن و رسوب شوند که به عنوان محصولات اکسیداسیون و سایر واکنش هایی که در طول فرآیند روانکاری رخ می دهد. به این دلایل، روغن های معدنی باید فرآیند تصفیه را طی کنند. هنگامی که آنها خالص شدند، روغن های معدنی با مواد افزودنی تکمیل می شوند تا کاستی های آنها جبران شود. با این وجود، روغن های معدنی در صنعت بیشترین استفاده را دارند.

طبقه بندی روغن پایه : روغن های مصنوعی

روغن های مصنوعی به عنوان پاسخی به برخی از معایب استفاده از روغن های معدنی ساخته شدند. روغن های معدنی در مورد کاربرد محدودیت های خاصی دارند. به عنوان فرآورده های نفتی، ناخالصی هایی دارند که بر عملکرد آنها تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که روغن های مصنوعی از طریق فرآیندهای شیمیایی تولید می شوند تا جایگزین پیشرفته تری برای روان کننده های معدنی یا مایع سنتی ایجاد کنند.

روغن های صنعتی مصنوعی به عنوان فرآورده های نفتی مصنوعی، برخی از خواص مثبت خود را دارند. بر خلاف روغن‌های معدنی، مایعات روان‌کننده مصنوعی ناخالصی ندارند که احتمال رسوب‌گذاری را کاهش داده یا از بین می‌برد و آنها را محصولی پایدار می‌سازد. همچنین، شاخص ویسکوزیته بسیار بالاتری دارند که باعث می شود در دماهای مختلف پایدار باشند.

از آنجایی که نقطه ریزش آنها بین -18 درجه و -74 درجه سانتیگراد (به طور کلی -30 تا -50 درجه سانتیگراد) قرار می گیرد، جریان پذیری آنها در دماهای پایین بهبود می یابد. چیزی که آنها را برای کاربردهایی در صنایعی که آتش سوزی یک خطر جدی در نظر گرفته می شود ایده آل می کند، نقطه اشتعال بالاتر آنها است که تا سطح غیر قابل اشتعال می رود.

با نگاهی به تمام خواص روغن های مصنوعی، آنها برای موارد زیر عالی هستند:

 • کاربردهای دمای بالا و پایین (شاخص ویسکوزیته بهتر)،
 • کاربردهایی که نیاز به روغن کم اشتعال دارند،
 • شرایطی که باید به سازگاری با مواد بسیار متخلخل مانند لاستیک یا پلاستیک توجه کرد.
 • کاربردهایی که در آن آلودگی گوگرد و فسفر خطرات جدی محسوب می شوند مانند صنایع غذایی.

اگرچه روغن‌های مصنوعی روان‌کننده‌های کاملی هستند، اما در مقایسه با روغن‌های معدنی یک نقطه ضعف دارند. بر خلاف روغن های معدنی، آنها روان کننده های مرزی خوبی نیستند. به بیان متفاوت، آنها خواص روان کنندگی کمتری دارند زیرا به اندازه روغن های معدنی اصطکاک و سایش را کاهش نمی دهند. با این حال، این با وارد کردن مواد افزودنی به فرمول آنها جبران می شود که آنها را به روغن های صنعتی بسیار خوبی تبدیل می کند.

انواع طبقه بندی روغن های صنعتی

همانطور که می دانید انواع روغن صنعتی بسیار زیاد است که از آن ها به عنوان یک روان کننده که موجب کم شدن اصطکاک بین سطوح در تماس و گرمای ناشی از زمان حرکت سطوح در قطعات می شود که در ادامه طبقه بندی روغن های صنعتی را مشاهده می کنید.

روغن هیدرولیک

در کلیه سیستم های هیدرولیکی برای انتقال انرژی از جمله انتقال حرارت، روانکاری، آب بندی و از بین بردن آلودگی استفاده می شود، در واقع گرمای اضافی که در این نوع دستگاه ها ایجاد شده باعث انتقال گرما و آسیب رساندن به سایر اجزای دیگر می شود بنابراین برای حفظ دمای مطلوب و جلوگیری از فرسایش از روغن هیدرولیک با ویسکوزیته ثابت و شاخص گرانروی بالا در سیستم های چون تهویه مطبوع استفاده می شود.

روغن توربین

شرایط این نوع دستگاه ها به گونه ایست که به طور مداوم کار می کند که جهت عملکرد بهینه آن ها و پایداری در برابر اکسیداسیون از روغن های مخصوص برای روانکاری با مقاومت بالا در برابر دما و فشار بالا استفاده می شود که در صورت استفاده از روغن نامناسب عواقبی چون خاموشی، هزینه های گزاف را در پی خواهد داشت.

روغن برش

از این روغن برش روانکار برای برشکاری، تراشکاری، پرس کاری و غیره برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک استفاده می شود که نقش مهمی در خنک کردن تجهیزات و دور کردن ذرات از سطوح دارد.

روغن گردشی

از روغن های روانکاری ماشین آلات صنعتی با شاخص گرانروی نسبتاً بالا در سیستم های گردشی و هیدرولیکی که انتقال حرارت و آلودگی در آن زیاد است مناسب است، به عنوان مثال در سیستم های یاتاقان ساده، صنایع نساجی، سیستم های حاوی چرخ دنده و چرخ زنجیر و غیره از این روغن با خاصیت ضد زنگ و ضد اکسایش کاربرد دارد.

روغن زنجیر

این نوع روغن با خاصیت چسبندگی بالا و مقاومت عالی در برابر دما و حرارت مختلف که مناسب زنجیر کنترل، یاتاقان و غیره است که طول عمر این قطعات بستگی به روغنکاری آن دارد.

روغن کمپرسور

برای جلوگیری از سایش و خوردگی زودرس در کمپرسور ها که از اجزای و قطعات متفاوتی تشکیل شده اند این روغن ها برای روانکاری قطعات متحرک این دستگاه مناسب است.

روغن انتقال حرارت

عملکرد آنها ارائه انتقال حرارت ثابت و کم تعمیر و نگهداری در دوره های زمانی طولانی است. به همین دلایل، آنها مجهز به مواد افزودنی زنگ زدگی و اکسیداسیون هستند. به عنوان روغن های انتقال حرارت مصنوعی و روغن های انتقال حرارت معدنی موجود است.

روغن دنده صنعتی

این روغن ها برای مقابله با فشارهای شدید گیربکس های صنعتی، چرخ دنده های کاهش دهنده، ماشین های اختلاط بتن، سیستم های گردش خون و تجهیزات کشاورزی و عرشه دریایی طراحی شده اند. همچنین قطعات را در برابر سایش، خوردگی و اکسیداسیون عایق می کنند. موجود به عنوان روغن دنده با فشار شدید معدنی و روغن دنده با فشار شدید مصنوعی.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید