آموزشی

روغن دستگاه تراش چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

روغن دستگاه تراش

دستگاه تراش یکی از ماشین آلات صنعتی مهم است که از آن برای تراشیدن و شکل دهی به قطعات فلزی و چوبی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها جزو دستگاه‌های مهم هستند و باید به نحوه نگهداری از آنها توجه شود. یکی از مواردی که باید در دستگاه تراش مورد توجه قرار بگیرد، استفاده از روغن برای آن است. اما هر روغنی برای دستگاه تراش مناسب نیست و باید در انتخاب روغن مناسب برای آن دقت شود. در این مطلب با روغن دستگاه تراش آشنا شده و به نقش آن بر روی این دستگاه‌ها پی خواهیم برد. با روغن سیتی همراه باشید.

دستگاه تراش چیست؟

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، دستگاه تراش برای تراشکاری و تراشیدن قطعات به کار برده می‌شود. استفاده از این دستگاه از سال‌های پیش مرسوم بوده است و افراد زیادی از آن برای تراشیدن قطعه فلزی یا چوبی استفاده می‌کرده‌اند. در حال حاضر نیز این دستگاه جزو دستگاه‌های صنعتی مهم محسوب شده و در انواع مختلفی وجود دارد. ماشین‌های تراش در اشکال مختلفی موجود هستند که هر کدام برای مواد و کاربردهای مختلف مناسب می‌باشند. در ادامه با انواع ماشین تراش آشنا خواهیم شد.

انواع دستگاه تراش

 • دستگاه تراش فلز کاری: از این دستگاه برای تراشکاری مقاطع فلزی استفاده می‌شود.
 • دستگاه تراش نجاری: همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، از آن برای تراش و برش قطعات چوبی استفاده می‌گردد.
 • دستگاه تراش شیشه: دستگاه تراش شیشه از تیغه‌های قوی برخوردار است و برای برش و شکل دهی به شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع بسته به اینکه در کارگاه و کارخانه‌ها متریال اصلی از چه جنسی باشد، باید از دستگاه تراش مناسب استفاده کرد. کارگاه‌هایی که به تولید لوازم و قطعات چوبی می‌پردازند، باید از دستگاه تراش نجاری و مخصوص چوب استفاده کنند. مراکزی هم که به کار با شیشه یا فلز می‌پردازند، باید از انواع دستگاه تراش شیشه یا فلز کاری استفاده نمایند. کارایی دستگاه تراش بسیار بالا است و باعث شده تا کارگران زیادی به استفاده از آن وابستگی پیدا کنند. برای همین است که آن را در هر کارگاه و کارخانه‌ای میتوان پیدا کرد. در واقع اگر به ابزار برش و شکل دهی دقیقی نیاز دارید، دستگاه تراش بهترین گزینه برای کار شما است.

روغن دستگاه تراش

وظایفی که روغن دستگاه ترش باید انجام دهد

وجود گرما و اصطکاک در حین کار برای دستگاه‌های تراشکاری یکی از مهمترین دغدغه‌هایی است که اگر به‌خوبی  دفع نشود برای دستگاه آسیب زننده خواهد بود. در زیر به بررسی مهمترین ویژگی‌های روغن دستگاه تراش که همان خنک کاری و دفع اصطکاک است می‌پردازیم:

در هنگام برش فلز و تراشکاری انرژی صرف شده در شکل دهی قطعه موجب ایجاد گرما می‌شود. هوایی که در محل وقوع فرایند تراش و برش وجود دارد نمی‌تواند همه حرارت و گرمای ایجاد شده را به بیرون هدایت کند. پس هوا یک خنک کننده ضعیفی است که فقط در مورد کارهای سبک و کوتاه می‌تواند مفید باشد و از عهده خنک کاری دستگاه بربیاید.

اما در فرایندهای طولانی مدت که نیاز به انجام برش‌های عمیق در زمان‌های طولانی است هوای اطراف دستگاه به اندازه‌ای ممکن است گرم شود که خود شاید به عنوان یک عامل انتقال گرما به قطعات و ماشین آلات محسوب شود. بنابراین متوقف کردن دستگاه برای خنک شدن اصلاً  به صرفه نیست و استفاده از خنک کنندهای مایع صنعتی مانند روغن ضروری است.

به‌کارگیری روغن صنعتی مخصوص برای دستگاه علاوه بر کاهش گرما میزان اصطکاک و خوردگی ناشی از برخورد قطعات را به‌حداقل ممکن می‌رساند. در صورتی که از روانکار مناسب استفاده نشود افزایش دمای بیش از حد، سوختگی، واکنش شیمیایی، انبساط گرمایی ممکن است شکستگی قطعات و خرابی دستگاه را در پی داشته باشد که به‌کارگیری روغن در این شرایط بسیار لازم است.

ویژگی بهترین روغن برای گیربکس دستگاه تراش چیست؟

استفاده از روغن مناسب برای گیربکس دستگاه تراش بسیار مهم است. گیربکس دستگاه تراش نیاز به روانی و روانکاری مناسب دارد تا عملکرد بهینه داشته باشد و ساییدگی و سایش زیاد را کاهش دهد. به طور کلی، در انتخاب روغن برای گیربکس دستگاه تراش باید به موارد زیر توجه کنید:

ویسکوزیته بالا روغن گیربکس دستگاه تراش

ویسکوزیته روغن باید مناسب باشد تا بتواند به خوبی بین قطعات گیربکس تراش جریان یابد و از تماس مستقیم بین قطعات جلوگیری کند. در اکثر موارد، روغن‌های با ویسکوزیته متوسط تا بالا (معمولاً SAE 80 تا SAE 140) برای گیربکس دستگاه تراش مناسب هستند.

پایه روغن گیربکس دستگاه تراش چقدر است؟

روغن‌های گیربکس معمولاً بر پایه روغن‌های معدنی، سنتتیک یا نیمه سنتتیک قرار می‌گیرند. روغن‌های سنتتیک عموماً خواص بازدهی و مقاومت به حرارت و فشار بالاتری دارند. انتخاب پایه روغن بسته به نیازهای عملکردی و شرایط کاری دستگاه تراش می‌تواند متفاوت باشد.

ویژگی‌های ضد ساییدگی و ضد سایش روغن گیربکس

روغن مناسب برای گیربکس دستگاه تراش باید دارای ویژگی‌های ضد ساییدگی و ضد سایش قوی باشد. این ویژگی‌ها به کاهش ساییدگی قطعات در معرض فشار و حرکت مکانیکی کمک می‌کنند.

روغن دستگاه تراش

پایداری حرارتی روغن گیربکس برای دستگاه تراش

گیربکس‌های دستگاه تراش ممکن است با دماهای بالا مواجه شوند. بنابراین، روغنی که در دما پایداری حرارتی بالا داشته باشد تا در شرایط دمایی بالا همچنان عملکرد خوبی داشته باشد و خواصش حفظ می‌شود.

خواص ضد اکسیداسیون

روغن مناسب برای گیربکس دستگاه تراش باید دارای خواص ضد اکسیداسیون بالا باشد. این ویژگی به حفظ کیفیت روغن در برابر اکسیداسیون و تشکیل روغن‌های رسوبی کمک می‌کند.

مطابقت روغن با دستگاه تراش

همواره به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های تولید کننده دستگاه تراش پیروی کنید. اطمینان حاصل کنید که روغنی که استفاده می‌کنید، با سیستم گیربکس دستگاه تراش شما سازگار است.

نتایجی که از استفاده روغن مخصوص دستگاه تراش حاصل می‌شود

 • حفظ دمای قطعه در یک دمای پایدار در هنگام کار که در زمان تراش و تولید قطعات اهمیت پیدا می‌کند.
 • افزایش عمر ابزار تراش که به‌خاطر روانکاری مانع از به‌وجود آمدن جوش‌های نقطه‌ای در لبه قطعه و ابزار تراش می‌شود.
 • جلوگیری از بروز مشکلات مرتبط با سلامت افراد و محیط زیست به واسطه حفظ ایمنی افراد که معمولاً داری ترکیبات روغن غیر سمی، بدون قارچ و باکتری هستند.
 • مانع از خوردگی، زنگ زدگی در قطعات تجهیزات در ابزار تراش می‌شود.

چرا باید از روغن صنعتی مرغوب برای دستگاه استفاده شود

در چند سال اخیر به‌دلایل مختلفی مانند گرانی و تحریم‌ها روانکارهای صنعتی زیادی هستند که با برند و مارک‌های تقلبی وارد بازار می‌شوند. متأسفانه این روغن‌ها به‌دلیل کیفیت پایینی که دارند سریع خواص خود را از دست داده و پس از مدتی استفاده باید تعویض شوند. اما صنعتگران نسبت به این موضوع آگاهی ندارند و به‌کارگیری روغنی که عملاً بی‌خاصیت شده ضررهای جبران ناپذیری به دستگاه و قطعات وارد خواهد کرد.

نکته دوم نوع انبار و شرایط نگه‌داری روانکارهای صنعتی است که اگر در شرایط غیر استاندارد و معرض نور و رطوبت قرار بگیرند ممکن است خواص و ویژگی‌های آن تحت تأثیر قرار گرفته و کم خاصیت شوند. توجه داشته باشید که روغن صنعتی مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و خوشنام در این زمینه که دارای سابقه فروش روانکار به صنعتگران باشند تهیه کنید.

نحوه استفاده از روغن گیربکس در دستگاه تراش

استفاده صحیح از روغن گیربکس دستگاه تراش می‌تواند عمر مفید گیربکس را افزایش دهد و عملکرد بهینه را تضمین کند. در زیر، چند مرحله برای استفاده از روغن گیربکس در دستگاه تراش را توضیح می‌دهم:

 1. در دستگاه تراش، نقاطی که نیاز به روانکاری و روانی دارند، معمولاً شامل دنده‌ها و سطوح متحرک گیربکس هستند. شناسایی این نواحی و نقاط روانکاری قبل از استفاده از روغن بسیار مهم است.
 2. قبل از اعمال روغن، اطمینان حاصل کنید که نواحی مورد استفاده تمیز باشند. برداشتن ذرات گرد و خاک، روغن قبلی و روغن‌های رسوبی از سطح‌ها بهترین راه برای آماده سازی نواحی است.
 3. با استفاده از روش تزریق مناسب، روغن را به نواحی مورد استفاده در گیربکس تزریق کنید. این می‌تواند به صورت دستی با استفاده از ابزارهای تزریق مخصوص یا از طریق سیستم تزریق خودکار در دستگاه تراش انجام شود. در صورت استفاده از روغن‌های معدنی، بهتر است از روغن‌های تمیز و خالص استفاده کنید.
 4. در هر دستگاه تراش، مقدار مشخصی از روغن برای گیربکس تعیین شده است. اطمینان حاصل کنید که مقدار روغنی که استفاده می‌کنید، با دستورالعمل تولید کننده دستگاه تطابق دارد.
 5. براساس شرایط کاری و نیازهای دستگاه تراش، روغن گیربکس باید به صورت منظم تعویض شود. توصیه می‌شود دستورالعمل تولید کننده دستگاه را بررسی کنید تا زمان تعویض روغن را مشخص کنید. همچنین، در صورت تغییر شرایط کاری (مانند دما یا بار کاری)، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد میزان روغن باشد.
 6. به منظور حفظ عمر مفید روغن گیربکس و بهبود عملکرد، نگهداری و تمیز کردن منظم نواحی گیربکس بسیار مهم است. روغن رسوبات و ذرات معلق را جذب می‌کند، بنابراین منظماً نواحی را تمیز کنید و روغن را تعویض کنید.
 7. همواره به دستورالعمل تولید کننده دستگاه تراش خود پایبند باشید. آنها نکات و توصیه‌های خاصی را برای استفاده از روغن در گیربکس دستگاه تراش ممکن است داشته باشند که به عملکرد و عمر گیربکس کمک می‌کند.

روغن دستگاه تراش

خلاصه مقاله

دستگاه تراش برای تراشکاری و تراشیدن قطعات استفاده می‌شود و در انواع مختلفی موجود است. نوع دستگاه تراش بسته به متریال اصلی کارگاه یا کارخانه متفاوت است. روغن دستگاه تراش باید خنک کاری و دفع اصطکاک را انجام دهد و استفاده از روغن صنعتی مخصوص برای دستگاه ضروری است.

 • روغن گیربکس دستگاه تراش باید دارای ویژگی‌های ضد ساییدگی و ضد سایش قوی باشد و پایداری حرارتی بالا داشته باشد.
 • خواص ضد اکسیداسیون باید در آن وجود داشته باشد و با دستورالعمل تولید کننده دستگاه تراش سازگار باشد.
 • استفاده صحیح از روغن گیربکس می‌تواند عمر مفید گیربکس را افزایش دهد.
 • استفاده از روغن‌های تقلبی و شرایط غیر استاندارد نگهداری ممکن است خواص و ویژگی‌های آن را کم خاصیت کند
 • . نگهداری و تمیز کردن منظم نواحی گیربکس بسیار مهم است.
 • همواره به دستورالعمل تولید کننده دستگاه تراش پایبند باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید