آموزشی

۵ دلیل عمده روغن ریزی موتور ماشین

روغن ریزی موتور ماشین

۵ دلیل عمده روغن ریزی موتور ماشین: ممکن است برای هر فردی حداقل یک بار این مشکل پیش بیاید که با پارک کردن ماشین خود در پارکینگ و یا در خیابان شاهد ریختن روغن بر روی زمین باشد. روغن ریزی موتور ماشین؛ فرقی هم ندارد از خودروهای داخلی مانند پراید و تیبا گرفته تا خودروهای خارجی ممکن است این مشکل برای هر کسی پیش آید، دلایل و عوامل متعددی دارد و منشا روغن نیز می تواند از بخش های مختلف خودرو باشد. در ادامه دلایل روغن ریزی، روغن ریزی بخش های مختلف و راهکار حل مشکل را بررسی خواهیم کرد با روغن سیتی همراه باشید.

علت روغن ریزی موتور ماشین چیست؟

همانطور که می دانید علائم این مشکل این است که برای مثال به پارکینگ می‌روید و مشاهده می‌کنید که زیر خودروی شما روغنی است یا روغن زیادی کف پارکینگ ریخته . آیا این روغن‌ریزی است ؟
بله در این حالت متاسفانه خودروی شما دچار این مشکل شده است .
علت‌های بسیار معدودی وجود دارد که مهمترین عوامل را می‌توان به شرح زیر دسته‌بندی کرد :

 1. خرابی کاسه نمد گیربکس
 2. سوراخ شدن کارتل
 3. خراب بودن مخزن هیدرولیک فرمان
 4. خرابی واشر آب‌بندی کارتل
 5. خراب بودن پلوس

توجه داشته باشید اگر ماشین شما یکی از مشکلات گفته شده در بالا را داشت و مشکل را حل نکنید در ادامه این مطلب متوجه خواهید شد که روغن ریزی چه بلایی می تواند برسرماشین شما بیاورد:

 • سوختن موتور
 • چسبیدن پیستون‌ها به سیلندر
 • خرابی یاتاقان‌ها و خرابی میل لنگ
 • خرابی سوپاپ‌ها و فنر سوپاپ‌ها

برای پیش گیری از سوراخ نشدن کارتل و همچین آسیب نرسیدن به اجزای موتور ماشین می توانید از سینی مخصوص ماشین خود استفاده کنید اکثر کمپانی های سازنده ماشین این سینی را در زیر موتور قرار می دهند ولی اگر نبود می توانید خریداری کنید و نصب کنید.

روغن خودرو در چه بخش هایی استفاده می شود؟

به صورت کلی 4 مدل روغن در بخش های مختلف ماشین استفاده می شود. روغن موتور که تیره رنگ بوده و بویی شبیه بنزین سوخته دارد و در صورتی که روغن موتور از خودرویتان بریزد لک آن روی زمین باقی میماند و پاک نمی شود، روغن ترمز که به دلیل خاصیت خورندگی و اسیدی خود در صورتی که به رنگ بدنه ماشین برخورد کند رنگ ماشین را از بین می برد، روغن هیدرولیک که به آن روغن فرمان هم می گویند و رنگ آن روشن تر از روغن موتور است و روغن گیربکس که از روغن موتور غلیظ تر است.

اگر خودرویتان دچار نشتی و روغن ریزی از موتور شده بود باید میزان خسارت و خرابی قطعات را بررسی کنید، به همین منظور رد روغن را بر روی بدنه موتور دنبال کنید، هر چه این رد از نقاط بالاتری دیده شود یعنی قطعات پایینی سالم هستند. اما اگر این رد را در همان پایین موتور دیدید باید بدانید این روغن ریزی ممکن است در اثر خرابی پیچ یا واشر کارتل، فیلتر روغن، واشر سرسیلندر، کاسه نمد میل سوپاپ، واشر درب سوپاپ، درب محفظه روغن اتفاق افتاده باشد. یکی از شایع ترین علل روغن ریزی در پراید طراحی ضعیف کاسه نمد میل لنگ بوده که در بسیاری از موارد شاهد روغن ریزی موتور پراید خواهیم بود.

روغن ریزی موتور ماشین

در مورد روغن هیدرولیک یا روغن فرمان باید بدانید در موارد کمی این مشکل پیش خواهد آمد اما در صورتی که شاهد ریختن روغن قرمز رنگی بر روی زمین بودید باید بدانید روغن ریزی خودرو از بخش هیدرولیک است و میتوان در اثر عوامل زیر به وجود آید:

 • خراب بودن فشنگی هیدرولیک
 • خرابی مخزن هیدرولیک
 • نشتی شلنگ هیدرولیک
 • خرابی پینیون فرمان خودرو

مورد بعدی مربوط به ریختن روغن ترمز خودرو است که ریسک بالایی داشته و باید به سرعت رفع شود چرا که ممکن است در سیستم ترمز خودرو ایجاد مشکل نماید. نشتی روغن ترمز می تواند به دلیل مسائلی همچون هرز شدن واشر بین اتصالات سیستم ترمز، ایراد پمپ ترمز و مشکل در مخزن سیلندر ترمز باشد.

چک کردن سطح روغن موتور با گیج روغن

در انتها با توجه شرایط و نیز نحوه کارکرد خودرو به طور مرتب سطح روعن موتور خودرو را توسط گیج (گژ) روغن چک نمائید و برخلاف تصور رنگ روغن نشان از کیفیت روغن موتور نیست و یکی از خاصیت‌های روغن موتور تمیز کردن و دوده زدایی می‌باشد و در اصل باید خاصیت روغن بررسی گردد.
نکته اگر دانش و تخصص کافی درباره موتور ماشین ندارید بهتر است موارد گفته شده توسط مکانیک ماشین بازید شود ولی خب در بسیاری از موارد با مشاهده چشمی می توان علت ریزش روغن موتور را شناسایی کرد.

در بحث نشتی روغن موتور ، شاید کم اهمیت به نظر برسد ولی ویسکوزیته روغن باید مطابق توصیه سازنده خوردو انتخاب شده باشد و نگذارید که صاحب مغازه تعویض روغن، روغن موتور را به شما تحمیل کند زیرا به دلیل محدوده وسیع طول هیدروکربور‌های موجود در روغن، هیدروکربور‌های کوتاه‌تر سبک‌تر و سریعاً تبخیر می‌شوند و میزان روغن‌ موتور به طور سریع و غیر منتظره کاهش می یابد.

روغن ریزی موتور ماشین

راه های تشخیص دادن روغن ریزی خودرو

شایع ترین و آسان ترین راه تشخیص مشاهده کردن ریختن روغن از زیر خودرو بعد از چند ساعت پارک کردن آن است. یکی دیگر از راه های تشخیص روغن ریزی خودرو هنگامی است که خودرو را به کارواش میبرید و موتورشویی انجام میدهید در صورتی که لکه های روغن را در بخش های مختلف خودرو دیدید باید بدانید که خودرویتان روغن ریزی دارد.

در صورتی که خودروی شما قدیمی باشد همانطور که در ابتدای مطلب هم گفتیم باید احتمال روغن ریزی از بخش های مختلف را بدهید و چکاپ منظم و دوره ای خودرو را در این شرایط اصلا فراموش نکنید! همچنین چه در مورد ماشین های قدیمی و چه در مورد ماشین های جدید باید سطح روغن خودرو را به صورت منظم با گیج روغن چک کنید که خودرویتان روغن کم نکرده باشد.

روغن ریزی ماشین چه بلایی بر سر ماشین می‌آورد ؟

اگر متوجه شدید که روغن خودروی شما نشتی دارد و در حال ریختن از موتور است باید فورا به مکانیکی‌ها مراجعه کنید در غیر این صورت موتور شما در صورت کمبود روغن دچار مشکل‌هایی خواهد شد از قبیل :

 1. سوختن موتور
 2. چسبیدن پیستون‌ها به سیلندر
 3. خرابی یاتاقان‌ها و خرابی میل لنگ
 4. خرابی سوپاپ‌ها و فنر سوپاپ‌ها

همین 4 مورد به تنهایی می‌توانند برای نابودی موتور کافی باشند و شما را به دردسر و هزینه‌های گزافی بیاندازند .

روغن ریزی خودرو را می‌توانیم خودمان تعمیر کنیم ؟

روغن ریزی خودرو را می‌توانید خودتان تعمیر کنید اما اگر بسیار سطحی باشد .

برای مثال اگر کارتل سوراخ شده باشد می‌توانید با چسب فوری‌های بسیار قوی که گرما را دوام می‌آورند به راحتی کارتل را پوشش دهید .

اگر پیچ کارتل شما بد جا رفته می‌توانید خودتان کارتل را باز کرده و به تراشکاری رفته و پیچ را هم عوض کنید .

اگر واشر دور آن از بین رفته می‌توانید به راحتی یک واشر گرفته و تعویض کنید .

اما اگر موضوع حادتر از موارد گفته شده بود باید بدانید که دیگر کاری از دست شما برنمی‌آید و باید حتما به مکانیکی‌ها مراجعه کنید .

روغن ریزی موتور ماشین

برای جلوگیری از روغن زیر موتور باید چکار کرد ؟

برای جلوگیری از این اتفاق باید حتما به وسیله سینی زیر خودرو از کارتل محافظت کنید و یا در بهترین مورد بتوانید کاور مخصوص خریداری کنید .

نباید به موتور فشار بسیار زیادی بیاورید تا واشرها براثر حرارت بسیار بالا بسوزند .

نباید به هیچ عنوان موتور خود را بدون داشتن تخصص باز کنید یا حتی روغن آن را تعویض کنید .

در اصل برای جلوگیری از روغن ریزی همین کارها کافی است . اما باید حتما بدانید این موضوع را که 80% ایجاد روغن ریزی در خودرو دست شما نیست و به مرور زمان اتفاق می‌افتد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید