اخبار

روغن انتقال حرارت چگونه کار می کند؟

روغن انتقال حرارت

روغن انتقال حرارت ، روغنی است که باعث خنک سازی در یک طرف فرآیند، انتقال و ذخیره انرژی گرمایی و گرم شدن در طرف دیگر فرایند کار می شود. به طور کلی روغن های انتقال حرارت، به منظور جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، درون یک سیستم یا یک دستگاه جریان می یابند تا گرما را به خارج از آن دستگاه یا سیستم خاص منتقل کنند. روغن انتقال حرارت در کاربردهای بسیاری در فرآیندهای صنعتی که به گرم کردن یا سرمایش نیاز دارند، معمولاً در مدار بسته و در چرخه های مداوم استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با ویژگی ها و کاربرد های روغن انتقال حرارت با روغن سیتی همراه باشید.

روغن انتقال حرارت چیست و چه کاربردی دارد؟‌

استفاده از روغن انتقال حرارت باعث شده تا هم هزینه ها در فرایندهای صنعتی کاهش پیدا کند و هم کار جا به جایی حرارت از یک نقطه به نقطه ای دیگر بدون مشکل و سریعا و در مدت زمان طولانی تر انجام شود. اما روغن های انتقال حرارت دارای انواع مختلفی هستند که مهمترین آن ها دو نوع سینتیک و برگرفته از نفت خام است که نوع اول می تواند تا محدوده دمایی 350 درجه سانتی گراد را تحمل کرده و نوع دوم نیز می تواند تا 200  درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند.

به صورت کلی استفاده از این روغن ها به جای آب بسیار مناسب است و می تواند در محدوده دمایی بین 200  تا 400  بدون اینکه تحت فشار قرار بگیرند کاربرد داشته باشند و این یکی از مهمترین ویژگی های این روغن است. در دماهای بالاتر نیز برای فرایندهایی که نیاز به گرمایش و یا سرمایش دارند از روغن های هیدروکربن مصنوعی استفاده می شود.

مواد تشکیل دهنده روغن صنعتی

کاربردهای روغن انتقال حرارت

در واقع روغن های انتقال حرارت در بسیاری از مشاغل صنعتی که نیاز به انتقال گرما به وسیله یک سیال از یک قسمت به قسمتی دیگر باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی در هر یک از فرایندهای مختلف صنعتی که نیاز به سیستم های گرمایشی و یا سرمایشی باشد از روغن های انتقال حرارت استفاده می شود.

می توان به صنایع مختلف پتروشیمی، چوب، شیمیایی و نساجی  و… اشاره کرد.

ویژگی های روغن انتقال حرارت مناسب

همانطور که اشاره شد، در هر سیستمی که نیاز به یک سیال برای انتقال گرما باشد می توان از این روغن ها  استفاده کرد. این روغن ها از نقطه جوش بالایی برخوردار هستند و این نقطه جوش بالا جلوی بخار شدن سیالات در دمای بالا را خواهد گرفت.

همچنین این روغن ها باید شرایط خاص دیگری مانند ویسکوزیته بالا و عدم قابلیت اشتعال را دارا باشند.

عدم خورندگی نیز یکی دیگر از ویژگی هایی است که این روغن ها باید از آن برخوردار باشند تا باعث بروز آسیب به قطعات سیستم ها و تجهیزات نشوند. سمی نبودن روغن و پایداری بالای حرارتی نیز از ویژگی هایی است که این روغن باید از آن برخوردار باشد.

ظرفیت حرارتی بالای روغن های انتقال حرارت( ثابت بودن گرمای سیال بدون تغییر دما)  نیز باعث می شود تا برای انتقال گرما از میزان کمتری از مایعات استفاده شود و در نتیجه در هزینه ها و انرژی نیز صرفه جویی خواهد شد. در صورت پایین بودن این ظرفیت، ممکن است از مایعات زیادی برای انتقال گرما استفاده شود و هزینه ها نیز افزایش و کارایی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

این روغن ها باید طول عمر بالایی داشته باشند تا در صورت شرایط مختلف دمایی بتوانند با عملکرد بالایی در مدت زمان طولانی کارایی بالایی نیز داشته باشند.

همچنین داشتن رسانایی بالای گرمایی و نرخ پایین تبخیر نیز در این روغن ها مهم است.

این روغن ها باید بتوانند قابلیت مناسب پمپاژ را دارا باشند تا در مصرف انرژی نیز صرفه جویی شود.

به صورت کلی تمامی ویژگی های بیان شده نمی توانند در همگی روغن  وجود داشته باشند به همین دلیل باید با توجه به نیاز خود از تجهیزات مورد نظر، اقدام به انتخاب بهترین روغن انتقال حرارت کنید.

منظور از ویسکوزیته در روغن های انتقال حرارت چیست؟‌

یکی از مهمترین ویژگی هایی که این روغن ها باید داشته باشد ویسکوزیته مناسب آن است که کاملا با میزان خورندگی لوله رابطه مستقیم دارد. در صورت دارا بودن روغن انتقال حرارت از ویسکوزیته بالا، روغن کارایی بسیار بالایی داشته و عملیات انتقال حرارت درون سیستم به درستی و با کارایی بالا انجام می شود. این ویژگی تمامی مشخصات درون لوله ها را مشخص می کند.

روغن انتقال حرارت

هنگام خرید روغن انتقال حرارت به چه مواردی باید توجه گردد؟

همان طور که گفته شد از روغن انتقال حرارت برای انتقال نمودن گرما از یک محل به محلی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و هدف اصلی تولید کنندگان ساخت روغنی با کیفیت و دوام بالا می باشد که در زیر به عواملی که هنگام خرید یک روغن مناسب باید مورد توجه قرار گیرد را بررسی می نماییم :

پایداری و مقاومت بالا :

یک روغن مطلوب از نظر کیفی باید همواره از نظر ظاهری و فنی کیفیت اصلی خود را به مرور زمان حفظ نماید و همچنین تغییر ماهیت ندهد عواملی همچون گرما و آلودگی های محیطی نباید بر ترکیبات و پایداری مولکولی روغن انتقال حرارت تغییری بنماید .

رسانش گرما :

میزان رسانش گرمایی یک روغن بسیار حایض اهمیت می باشد زیرا در صوت بالاتر بودن میزان رسانایی ، انرژی گرمایی اتلاف شده به حداقل رسیده و دیگ های روغن بیشترین بازدهی را از خود نشان می دهند .

میزان تبخیر پایین :

میزان تبخیر روغن و بخار شدن آن باید بسیار پایین باشد زیرا بخار شدن روغن علاوه بر افزایش هزینه ها موجب کاهش فشار روغن در دیگ و عدم بازدهی مناسب اولیه خواهد شد .

محل نگهداری از روغن انتقال حرارت

برای نگهداری از روغن انتقال حرارت باید آن را به صورت افقی قرار داد تا دریچه آن در قسمت زیری سطح روغن قرار بگیرد. محل قرار گیری روغن نیز باید در مکانی ترجیحا سربسته و فاقد هر گونه رطوبت و آلودگی و دمای زیاد باشد.

فراموش نکنید که در مواقع ضروری حتما اقدام به تعویض روغن شود.

 چه زمانی برای تعویض روغن مناسب است؟

همانطور که اشاره شد، یک Heat transfer oil مناسب باید دارای ویژگی هایی نظیر پایداری حرارتی و عمر کارایی طولانی باشد. اما بهتر است به صورت سالانه توسط متخصصان تمامی ویژگی های روغن چک و بررسی شود تا در صورت نیاز به تعویض، سریعا اقدامات لازم انجام شود. در صورت عدم توجه به زمان مناسب برای تعویض روغن، ممکن است ضررها و آسیب های فراوانی به سیستم وارد شود. در نتیجه این روغن ها باید در صورت نیاز به تعویض، سریعا تعویض شوند.

اما بد نیست بدانید که اکثر روغن های انتقال حرارت با کیفیت به راحتی می توانند تا چندین سال عمر مفید داشته باشند .

چه عواملی باعث کاهش طول عمر مفید روغن انتقال حرارت خواهد شد؟

اما برخی شرایط و ویژگی ها هستند که ممکن است در کاهش عمر مفید این روغن ها تاثیر داشته باشند . برای مثال روغن های حرارتی به صورت طبیعی با اکسیژن واکنش برقرار می کنند و هنگام انجام واکنش هیدروکربن ها با اکسیژن، اسیدهایی ایجاد می شود که باعث افزایش احتمال خورندگی خواهند شد. در نتیجه هنگام انتخاب و خرید روغن انتقال حرارت باید به میزان مقاومت به اکسایش روغن ها نیز توجه ویژه ای داشت.

همچنین در طی فرایندهای صنعتی، ممکن است ترکیبات مختلف پلیمری، گرد و خاک، رسوب و… در روغن ایجاد شود که باعث افزایش اکسیداسیون خواهند شد.

همانطور که اشاره شد، روغن های انتقال حرارت در فاصله های زمانی مشخص باید سرویس شوند. یکی از عواملی که باید در سرویس آن مورد توجه قرار گیرد، دمای سیال است که میزان ثبات حرارتی باید با آن تطابق داشته باشد.

همچنین فراموش نشود که میزان گرما، ویسکوزیته، چگالی و… همگی در کارایی و میزان عملکرد روغن تاثیر گذار هستند.

نکته آخر نیز میزان تماس روغن با هوا است که هرچه بیشتر باشد، احتمال وقوع مشکلاتی مانند آتش سوزی و … افزایش می باید.

روغن انتقال حرارت

نحوه استفاده از روغن انتقال حرارت چگونه است؟

همانطور که می‌دانید روغن انتقال حرارت یک روغن پارافینی بسیار تصفیه شده و پایدار است که برای استفاده به عنوان واسطه انتقال حرارت و روغن خاموش کننده طراحی شده است. در بسیاری از کاربردهای صنعتی گرمایش به طور غیرمستقیم با گردش روغن داغ از طریق مبدل حرارتی تامین می‌شود، بنابراین نقاط داغ کاهش می‌یابد و ایمنی فرآیند گرمایش افزایش می‌یابد.

برای استفاده از روغن انتقال حرارت بهتر است ابتدا دستگاه خود را به طور کامل خاموش نمایید و سپس روغن را داخل دستگاه ریخته و پس از مدتی دستگاه خود را روشن نمایید، توجه داشته باشید که در صورت بروز هر گونه مشکلی بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید؛ در هنگام استفاده از این روغن به نکات ایمنی نیز توجه داشته باشید.

جمع بندی

همانطور که اشاره شد، ازاین روغن ها در سیستم ها و فرایندهای صنعتی برای انتقال گرما استفاده می شود. این روغن ها برای عملکرد بالا باید دارای شرایطی مانند پایداری حرارتی، نقطه جوش بالا، ویسکوزیته مناسب و… باشند که باید متناسب با میزان نیاز سیستم ها از روغن، انتخاب شوند و مورد استفاده قرار گیرند. روغن های انتقال حرارت باید طی فواصل زمانی معینی مورد بررسی قرار گیرند تا میزان هرکدام از ویژگی های لازم آن‌ها برای به کارگیری در فرایندهای صنعتی سنجیده شود. می توانید برای انتخاب و خرید روغن حرارتی مورد نظر خود با متخصصان و مشاوران مجموعه روغن سیتی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید