آموزشی

گریس پایه مس رسانا چیست؟

گریس پایه مس رسانا

گریس پایه مس رسانا مبتنی بر ترکیبات خاصی از تکه های مس و ذرات گرافیت با اندازه بسیار ریز میکرو را در یک پایه غیر ذوبی و چربی در کنار هم گردآوری می نماید, که در ادامه این مقاله به بررسی کاربرد و ویژگی های گریس پایه مس رسانا خواهیم پرداخت با روغن سیتی همراه باشید.

مهفوم گریس رسانا

گریس رسانا با اسم های مختلفی همچون گریس هادی، گریس کنتاکت، گریس پایه مس و گریس رسانای برق معرفی می شود. اما این نوع از روانکار ها چگونه تولید می گردند و یا منظور از رسانا بودن جریان برق بودن در گریس ها چیست؟ برای پاسخ به سوالات طرح شده اول لازم است تا به صورت خلاصه با فرمولاسین تولید گریس و مفهوم پایه گریس و ضخیم کننده های گریس بیشتر آشنا شویم.

به طور کلی به منظور ساخت گریس از سه فاکتور روغن پایه، ضخیم کننده و افزودنی ها استفاده می گردد. روغن پایه مهمترین و اصلی ترین بخش تولید گریس ها به حساب می آید و تقریبا بیش از 80 درصد از حجم گریس ها را روغن های پایه تشکیل می دهند. بعد از روغن های پایه ضخیم کننده ها می باشند که با اضافه شدن به مقدار نزدیک 20 درصد به روغن های پایه نوع و ساختار گریس را به وجود می آورند.

سرانجام با ترکیب روغن پایه و ضخیم کننده ها نوبت به اضافه کردن افزودنی ها می رسد. اضافه کردن افزودنی به مقدار تقریبی 10 درصد به ساختار گریس باعث به وجود آمدن ویژگی های خاصی همچون بالا یا پایین بودن دما، افزایش یا کاهش ویسکوزیته و بسیاری دیگر از خصوصیت ها در گریس می گردد.

گریس رسانا با ضخیم کننده هادی

الآن که با مفاهیمی همچون روغن پایه و ضخیم کننده ها بیشتر آشنا شدیم به راحتی میتوان مفهوم گریس رسانا را درک کرد. به عبارتی ساده تر باید گفت منظور از گریس رسانا یا هادی همان مشتقات نفتی بوده که در تهیه و تولید آنها از ضخیم کننده های هادی یا رسانای برق مانند مس استفاده شده است.

ویژگی های گریس رسانا چیست؟ رسانای جریان جریان الکتریسیته بودن، ضد زنگ و ضد آب بودن، مقاومت در برابر سایش، مقاوم بودن در برابر خورندگی و مقاومت در دماهای بالا می باشد.

نکته قابل توجه درباره ویژگی گریس های رسانا این است که هرکدام از موارد ذکر شده توسط هر یک از کارخانه های تولید کننده می تواند متغیر باشد لذا پیشنهاد می کنیم حتما برای خرید گریس رسانای مناسب به لیست محصول مراجعه کنید و گریس مد نظر خود را با ویژگی های ذکر شده در کاتالوگ محصول مقایسه کنید. عدم امکان استفاده در کاربرد های با سرعت بالا و عدم امکان استفاده در کاربرد های با فشار بالا از معایب گریس رسانا می باشد.

کاربرد گریس رسانا در صنایع

استفاده از گریس های رسانا محدود به یک یا چند صنعت و کاربرد خاص نیست و در هر کاربردی که نیاز به انتقال جریان برق توسط روانکار ها باشد میتوان از آنها استفاده کرد. برای مثال از ساده ترین کاربرد گریس های کنتاکت می توان به کاربرد آنها در دستگاه های کپی و در نمونه های خاص تر می توان به کاربرد در صنایعی همچون نفت و گاز اشاره کرد.

گریس پایه مس رسانا

بررسی کاربرد گریس پایه مس رسانا:

گریس پایه مس رسانای الکتریکی برای بهبود اتصالات الکتریکی بین سطوح کشویی و قطعات می باشد ، گریس پایه مس رسانا معمولا به عنوان سطحی برای عرضه کانال های الکتریکی عمل می کند.

گریس رسانای مس یک گریس با اصطحکاک بسیار کم و رسانای الکتریکی است که بر پایه مس  آمورف کوچک و سایر روان کننده های جامد اختصاصی با دمای بالای غیر ذوب به غیر از اکسیداسیون های نسل جدید می باشد که از آنها در سویچ ها ،خازن های متغیر،سلف های غلتکی،بلبرینگ های غلتکی ،حلقه های لغزنده ،کانکتور های اسلاید و پتانسیومتر ها استفاده می شود ..

تمایز بین گریس های تماسی و قطبی:

گریس های تماسی اغلب با گریس پایانه باتری دارای ساختاری یکسان می باشد و اغلب دارای استفاده مشابه و یکسان هستند که اشتباه است زیرا این دو گریس کاملا کاربرد های متفاوتی باهم دارند .گریس های قطبی از نظر الکتریکی نا رسانا می باشند ولی گریس های تماسی به دلیل افزودن مقداری پودر مس به آن قابلیت رسانش الکترسیته را دارا می باشند .

در موارد نادری نیز مشاهده شده از پودر آلمینیوم جایگیزین مس شده است. به هنگام سفت نمودن یک گیره روی قطب ها، گریس انتهایی تا آنجا که ممکن است فشرده می شود .

گریس های ترمینال که به ویژه به دلیل استفاده در باتری های استارت در اتومبیل ها ، موتور سیکلت ها ، لوکوموتیو های دیزلی و هواپیما ها و موارد دیگر ساخته شده است که بر خلاف گریس تماسی، به هیچ وجهی برای بهبود تماس الکتریکی استفاده نمی شود بلکه از آن ها برای محافظت از قطب های اتصال در برابر خوردگی استفاده می شود .

گریس تماسی بر پایه روغن های مصنوعی بسیار پایدار می باشد بنابراین نوع گریس آب گریز است و حتی در برابر آب و نمک بسیار مقاوم است. بسته به نوع سازنده گریس در رنگ های متفاوتی عرضه می شود اما معمولا به دلیل فراوانی پودر مس در درون آن رنگ آن رو به برنز می رود .

گریس های پایه مس با مواد دیگر از جمله پلاستیک بسیار سازگار بوده و می توان از آن در محدوده دمایی گسترده ای استفاده نمود در حالی که نقطه اشتعال آن بیش از ۲۰۰ درجه سانتی گراد است و حتی در دما های زیر صفر درجه به پایداری خود ادامه می دهد .

خواص گریس پایه مس رسانا

مانند هر گریسی که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد گریس پایه مس رسانا یک روان کننده خمیری بر پایه روغن دارد که بسیارغلیظ است. بنابراین این نوع گریس روانکاری مناسبی را فراهم می آورد با این حال نمی تواند همچون یک گریس روان کننده کارآمد باشد برای اینکه برای کاریردی تخصصی دیگر به وجود آمده است .

گریس پایه مس رسانا تمامی سطوح را از خطر سایش و خوردگی مقاوم می نماید ، آلودگی و گرد و خاک را بر روی سطوح سوییچ کاهش داده و از نظر ماندگاری عمری مناسب دارد که از نظر اقتصادی به صرفه می باشد .

گریس رسانای مس محافظتی عالی در برابر اکسیداسیون را از خود نشان می دهد به ویژه دربرابر خوردگی بسیار مطمئن می باشد .

تماس الکتریکی بین دو سطح را به علت وجود ترکیبات مس درون آن افزایش داده و موجب افزایش سرعت انتقال انرژی الکتریسته بین دو سطح می گردد .

گریس پایه مس به علت وجود ترکیبات خاص درون خود موجب ایجاد اثر خنک کنندگی در سطوح می گردد .

گریس پایه مس رسانا

نحوه استفاده از گریس پایه مس رسانا:

هنگام استفاده از گریس ، تمیز و براق بودن محیط و سطحی که قرار است تحت عملیات گریس قرار بگیرد بسیار مهم است زیرا در صورت عدم تمیزی بر روی سطح و وجود آلودگی ذرات گرد و غبار موجب کاهش اثر رسانش در عملکرد گریس و عدم کاهش صحیح اصطحکاک می گردد .

نحوه استفاده از این گریس بسیار ساده بوده و می توان با استفاده از دستکش دارای عایق پلاستیک آن را بر سطوح مالش داد همچنین استفاده از این گریس برای مراقبت و نگهداری از باتری ها بسیار مناسب بوده همچنین از آن می توان از کنداکتور های باتری هایی که به مدت طولانی استفاده نمی شود و خطر نشتی ذخیره برق در آن وجود دارد را از خطر نشتی و خروج کاذب انرژی محافظت نماید .

لامپ های رشته ای که به مرور زمان به خصوص در سوکت های پیچ گیر می کند و هنگام باز و بسته کردن پیچ بدنه لامپ می شکند را از خطر شکستن حفظ می نماید.

توجه داشته باشید که به هنگام مصرف از گریس های پایه مس رسانا در هنگام مونتاژ نمودن محصولات استفاده بیشتر از گریس در اتصالات موجب هدر رفت آن می گردد و  میزان صحیح مصرف، به ضخامت یک دهم میلی متر می باشد .

این نوع گریس با شاخص ویسکوزیته بالا ساخته شده است که به لطف چسبندگی عالی آن به سطوح جهت کاهش اصطحکاک از آن استفاده می گردد توجه داشته باشید قبل از استفاده محیط مورد نظر را با بنزین شستشو دهید و پس از خشک شدن محیط مقداری از گریس پایه مس رسانا را بر سطح آن بزنید و توجه داشته باشید در صورت زیاد زدن گریس مقداری از آن را با دستمال از سطوح پاک نمایید.

گریس پایه مس رسانا

مزایای گریس پایه مس رسانا:

  • کاهش میزان اصطحکاک در قطعات و روانکاری مناسب
  • تحمل مناسب در دما های بالا و عدم تغییر پذیری
  • پایین آوردن میزان اهم در سطوح قطعات و جلوگیری از آتش سوزی
  • جلوگیری از تجمع نمودن رطوبت های ناشی از محیط در کنتاکت ها
  • جلوگیری نمودن از جرقه زدن
  • و…

جمع بندی:

همانطور که در مطالب بالا گفته شد گریس های پایه مس رسانا روان کننده هایی مبتنی بر ذرات مس هستند که به دلیل مقاومت بالای دمایی که دارا هستند از آن ها جهت جلوگیری از سایش، خوردگی، جرقه و… استفاده می شود.

به لطف ویسکوزیته بالایی که گریس های پایه مس دارا هستند از قطعات دربرابر رطوبت و تا حدودی نفوذ آب مراقبت می نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید