اخبار

دلایل سفید شدن روغن موتور

دلایل سفید شدن روغن موتور

دلایل سفید شدن روغن موتور: اگر درب محفظه روغن موتور را باز کردید و یک ماده شیری رنگ مشاهده کردید، بدانید که سفید شدن روغن موتور اتفاق افتاده است. اما به چه علت؟
آیا تا به حال با سفید شدن روغن موتور مواجه شده اید؟ آیا می دانید این موضوع چه دلایلی دارد و چرا اتفاق می افتد؟ در واقع زمانی که رنگ روغن موتور سفید شود، کیفیت و کارایی آن به شدت کاهش می یابد.

به همین علت ممکن است دیگر خاصیت حفاظت کنندگی از قطعات موتور خودرو را نداشته باشد. در صورتی که چنین اتفاقی برای روغن موتور اتومبیل تان افتاد، باید فورا آن را با روغن موتور جدید جایگزین کنید. زیرا ممکن است به قطعات موتور خودروی شما خسارات زیادی وارد شود. اما بهتر است قبل از اینکه به فکر تعویض روغن موتور باشیم، به بررسی دلایل سفید شدن رنگ روغن موتور بپردازیم. با روغن سیتی تا پایان این بخش همراه باشید.

چه عواملی باعث سفید شدن روغن موتور می‌شود؟

برای آب و هوای گرمتر، روغن‌های ضخیم‌تر یک امر ضروری است. دلیل آن این است که دمای گرم زیر کاپوت باعث می‌شود روغن موتور شما خراب شده و در نتیجه سفید و نازک شود.

اگر روغن کافی ضخیم در سیستم وسیله‌ی شما جریان نداشته باشد، روغن شما می‌تواند خیلی نازک شود و قطعات موتور را در معرض تماس فلز قرار دهد. تغییر رنگ روان کننده می‌تواند باعث نگرانی شود، زیرا اغلب نشان می‌دهد که ترکیب روغن آن اصلاح شده است و یا به عبارت دیگری روغن مصرف شده برای وسیله‌ی شما از کیفیت بالایی برخوردار نبوده است.

روان کننده‌های جدید معمولاً رنگی دارند که مربوط به ویسکوزیته و فرمول آنهاست. به طور کلی، روان کننده‌های با ویسکوزیته پایین مانند روغن‌های توربین و مایعات هیدرولیکی رنگ کمتری نسبت به روانکارهای با ویسکوزیته بالاتر مانند روغن‌های گردش یا روان کننده‌های دنده‌ای دارند.
علاوه بر این، برخی مواد افزودنی و رنگ‌های خاص می‌توانند بر رنگ اصلی پایه تأثیر بگذارند. در صورت تغییر فرمول یا جایگزینی مواد اولیه، ممکن است رنگ روغن جدید نیز تغییر کند و یا سفید شود.

این نوع تغییر رنگ معمولاً تاثیری در عملکرد یا مشخصات روان کننده ندارد‌، اما این را حتما با سازنده روانکار و یا فروشنده‌ی روغن هایموتور درمیان بگذارید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید. بخاطر داشته باشید که روغن با اکسید شدن به طور طبیعی روشن تر می‌شود. روان کننده‌ها در اثر سرویس به دلیل ترکیب دمای کار و قرار گرفتن در معرض اکسیژن هوا اکسید می‌شوند. هرچه دما بیشتر باشد، فرآیند اکسیداسیون سریعتر و عمر روان‌کننده کمتر می‌شود.

سفید شدن و یا بی‌رنگ شدن روغن موتور سیگنال اکسیداسیون روان کننده است. اگر روغن شما سریعتر از حد انتظار سفید شده است، دمای عملکرد غیرطبیعی وسیله‌ی خود را بررسی کنید. درجه حرارت بیش از حد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، بنابراین بررسی منشا آن مهم است.

آلودگی یکی دیگر از دلایل عمده تغییر رنگ ماده روان کننده است. در صورت وجود آلودگی متقابل روان کننده یا وجود ذرات جامد از محیط، یک روغن می‌تواند سفید شود. هنگامی که تغییر غیر طبیعی رنگ رخ می‌دهد، باید وجود آلاینده‌ها بررسی شود. در این صورت محتمل‌ترین راه حل تعویض روغن است.

دلایل سفید شدن روغن موتور

بررسی دلایل سفید شدن روغن موتور

حال که متوجه شدید سفید شدن روغن موتور چیست و چرا اتفاق می افتد، بهتر است ببینیم چه عواملی باعث تغییر رنگ این روغن در خودرو می شوند.

رطوبت بالا

یکی از دلایلی که باعث می شود رنگ روغن موتور تغییر کند، رطوبت بالاست. کسانی که در شرایط آب و هوایی مرطوب زندگی می کنند، به خوبی می دانند که چقدر هزینه های استهلاک خودروشان بالا می رود. زیرا رطوبت بالا باعث سایش و خرابی قطعات می شود. همچنین یکی از عواملی است که به سفید شدن روغن موتور منجر می شود.

اشتباهات رایج برای تمیز کردن خودرو

یکی دیگر از عواملی که باعث تغییر رنگ روغن موتور می شود، اشتباهات رایج برای تمیز کردن و شستشوی خودرو است. بسیاری از افراد با آب پر فشار روی موتور خودروی خود را می شویند. این کار باعث می شود تا آب با فشار بالا به محفظه روغن نفوذ پیدا کند و به اتصالات خودرو آسیب برساند.

خرابی واشر سر سیلندر

یکی از قطعات بسیار مهم در خودرو واشر سر سیلندر است. این واشر نقش بسیار مهمی در افزایش کارایی سیلندرها در خودرو دارد. در صورتی که بنا به هر دلیلی واشر سر سیلندر آسیب ببیند یا بسوزد، آب به درون محفظه روغن راه پیدا می کند و اصطلاحا خودرو آب روغن قاطی می کند. بروز این اتفاق در خودرو باعث سفید شدن روغن موتور می شود.

سفید شدن روغن موتور چه مشکلاتی را به بار می‌آورد؟

پیش از این به بررسی برخی عواملی که سبب می‌شوند تا روغن موتور تغییر رنگ پیدا کند و سفید شود، اشاره کردیم. دلیل دیگری که می‌توان برای سفید شدن روغن موتور آورد، آلوده شدن روغن است.
در واقع اگر عوامل مختلفی مانند این که روغن مورد استفاده در موتور خودروها به وسیله‌ی نفوذ گرد و غبار و یا موارد دیگر روغن آلوده شود، امکان تغییر رنگ روغن و سفید شدن آن وجود دارد. در واقع نفوذ مواردی همچون گرد و خاک، مایعات مختلف همچون آب و یا فلزات به داخل روغن، باعث می‌شود تا روغن اکسید شود و یا مواردی همچون دوده، نمک و یا یک سری ترکیبات آسفالتی در ترکیب روغن به وجود بیاید.

رخ داد این اتفاقات و سفید شدن روغن موتوری که برای خودروی خود استفاده می‌کنید، سبب می‌شود تا روغن در انجام وظایف اصلی خود یعنی روان کردن عملکرد موتور خودروها دچار نقص و مشکلات بسیاری شود و در واقع نتواند به شکل مناسبی موتور خودروها را تقویت نماید. پس بهتر است که روغن بی‌کیفیتی که تغییر رنگ پیدا کرده و سفید شده‌ است را خیلی سریع عوض کرده و به جای آن از روغنی با کیفیت استفاده کرد.

مسلما چنین روغنی نمی‌تواند نقش اصلی روغن موتور را به راحتی ایفا کند و در واقع به جای این کار، ممکن است باعث شود که ضررهای غیر قابل جبرانی به موتور وارد شده و عملکرد موتور کاملا دچار نقص و ایراد شود و خسارات سنگینی را به صاحبان خودروها وارد کند.
شاید بهتر باشد عواملی را که باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی می‌شوند و سبب می‌شوند تا روغن موتور مورد استفاده سفید شود را به شکل دقیق‌تری بشناسیم تا از اتفاق افتادن این عوامل جلوگیری کنیم و بهترین استفاده را از روغن ببریم.

دلایل سفید شدن روغن موتور

چرا سفید شدن روغن موتور باعث افت کارایی آن می شود؟

سفید شدن روغن موتور دلایل متعددی دارد. به طور کلی باید بگوییم اصلی ترین دلیل آن تماس با هوا و حرارت بسیار بالا است. در صورتی که روغن موتور تحت چنین شرایطی قرار بگیرد کارایی خودش را از دست می دهد. زیرا تماس با هوا و قرار گرفتن در حرارت بالا باعث اکسیداسیون، تجزیه و بسیاری از اتفاقات این چنینی می شود که شما نتیجه همه این ها را با تغییر رنگ روغن موتور می بینید.

حال چرا سفید شدن روغن موتور باعث کاهش کارایی آن می شود، موضوعی است که می خواهیم به بررسی آن بپردازیم. به خاطر داشته باشید یکی از اتفاقاتی که به دنبال این واکنش های شیمیایی در موتور خودرو می افتد، تجزیه است. زمانی که روغن تجزیه شود، علاوه بر کاهش سطح آن در خودرو، افزودنی های ضروری که دارد را از دست می دهد. در این صورت دیگر روغن موتور به روانکاری و جلوگیری از سایش قطعات کمکی نخواهد کرد.

چگونه سفید شدن رنگ روغن موتور را تشخیص دهیم؟

از آنجایی که اگر سفید شدن روغن موتور اتفاق بیفتد، باید سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کنید، لازم است تا با نحوه تشخیص این اتفاق آشنا شوید. در صورتی که درب محفظه مربوط به روغن موتور را باز کردید و ماده شیری رنگی را مشاهده کردید، بدانید که رنگ روغن موتور تغییر کرده است. خوب است تا بدانید برای هر خرابی در موتور خودرو دلایل بسیار زیادی وجود دارد. زیرا موتور خودرو مجموعه ای از قطعات ریز و درشتی است که با یکدیگر هماهنگ کار می کنند. پس برای علت یابی سریعا اتومبیل خود را به تعمیرگاه مجاز ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید